Festiwal Podróżników Trzy Żywioły

13-15 marca 2009

Nowohuckie Centrum Kultury
ul.Jana Pawła II 232 , Kraków


W dniach 13-15 marca 2008 odbędzie się szósta edycja jednego z największych w Polsce festiwali podróżników. W tym roku tematem przewodnim będą podróże odważnych kobiet - z prezentacjami wystąpią m.in. Elżbieta Dzikowska i Kinga Baranowska. Festiwal otworzy dokument Wernera Herzoga "Spotkania na krańcach świata"


W pierwszy dzień (piątek), od 19.00 startujemy z Nocnym Maratonem Filmowy. W czasie 10 godzin projekcji non stop zaprezentowane zostaną dokumenty - m.in. słynny film Wernera Herzoga - "Spotkania na krańcach świata". Ten znany wszystkim niemiecki dokumentalista tym razem wybrał się na Antarktydę. Przy pracy w jednej z niewielkich osad naukowych spotkał niemal samych podróżników. Luźne refleksje stamtąd płynące wykraczają poza ten zimny kontynent. Pokażmy ponadto nagrodzony Grand Prix Planete Doc Review 2008 "W górę Jangcy" i w końcu niesamowitą, bałkańską opowieść "Księga rekordów Szutki"

Fakt, że kobiety rządzą światem i go zdobywają w XXI wieku spróbujemy potwierdzić już w drugim dniu imprezy (sobota). Wprawdzie festiwalowe prezentacje rozpoczynają w sobotę mężczyźni, zabierając widzów wysłużonym Oplem Kadetem na Dach Świata, ale zaraz po nich prawdziwa kobieta - Ania Grebieniow pokaże jak dowodzi mężczyznami na… żaglowozach, mknących po pustyni Gobi.
Santeria - nie jest zapomnianą krainą, ale mało znaną nam synkretyczną religią na Kubie. Zaprzedali jej duszę m.in. Basia Radwańska i Adam Kwaśny.
Tymczasem Ania i Jakub Urbańscy zabiorą nas do jednego z ostatnich bastionów egzotyki - na Papuę, pokażą miejsca do których nie docierają biali ludzie . A co zjadła Alicja po drugiej stronie lustra? - To bynajmniej nie jest abstrakcyjne pytanie postawione przez kolejną parę kultowych podróżników - Asię i Ediego Pyrków. Nie wprost spróbują odpowiedzieć, dlaczego podróżowanie uzależnia, i jak można leczyć ten nałóg. Na zakończenie sobotniego wieczoru Elżbieta Dzikowska - pierwsza dama polskich podróży, zdradzi nam sekrety zjednywania świata uśmiechem.

W trzeci dzień (niedziela) nie powinno padać, - choć prezentacje rozpoczynają jeźdźcy burzy. Kasia Gembalik i Mikołaj Książek zabiorą nas kosmiczną pakistańską ciężarówką w pięciomiesięczną trasę. Po nich Rajesh Kumar Shaw - najprawdziwszy Hindus z Kalkuty - pierwszy obcojęzyczny gość w historii festiwalu. Rajesh, jak większość podróżników, jest wrażliwcem wyczulonym na cudze nieszczęście. Wnikliwie podpatruje swoje podwórko i nie brakuje mu sił na zbadanie i utrwalenie obrazów z nietkniętej jeszcze cywilizacją, leżącej w największej delcie świata, dżungli Sunderban.

Czy po Alasce można wędrować jednocześnie z czekanem i pagajem? Odpowiedzą na to pytanie ojciec i syn - Lech i Wojciech Flaczyńscy. Polskie odkrycie, międzynarodowa inwazja, wspólna odpowiedzialność, to rzecz o tzw. odpowiedzialnej turystyce. Całkiem serio edukował będzie Andrzej Piętowski, kiedyś kierownik legendarnych Canoandes, krakowskich kajakarzy, którzy odkryli dla świata kanion Colca, najgłębszy kanion ziemi. A na zakończenie festiwalu - perełka, która pnie się wyżej i wyżej. Kinga Baranowska to jedna z najlepszych himalaistek na świecie młodego pokolenia. Jest pierwszą Polką, która w ubiegłym roku zdobyła dwa ośmiotysięczniki: Dhaulagiri i Manaslu w Himalajach Nepalu. Poznamy kulisy damskiego wspinania i plany Kingi na przyszłość.

Podobnie jak w latach poprzednich nie zabraknie nietuzinkowych wystaw fotograficznych. Będą mniej poważne konkursy z cennymi nagrodami. I całkiem serio transkontynentalny bilet lotniczy, który zostanie rozlosowany wśród Gości Festiwalu. Od samego początku Festiwal organizują i jednocześnie prowadzą pomysłodawcy imprezy - podróżnicy: Marek Tomalik i Piotr Trybalski - zawsze żywiołowo i z abstrakcyjnym poczuciem humoru.

To już sześć lat spotkań ludzi zaczarowanych podróżami w najodleglejsze zakątki Ziemi. Festiwal trwale zadomowił się w Krakowie, a nawet rozpoczął swoją własną wędrówkę. W zeszłym roku organizatorzy uruchomili letnią edycję 3 Żywiołów - w bajkowych fortach pruskich w Srebrnej Górze (Sudety). Także i w tym roku (5-6.09) ma być tam Żywiołowo.

Pokazy filmów i prezentacje odbywają się w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. W zeszłym roku Sala Estradowa licząca ponad 600 miejsc siedzących pękała w szwach. Organizatorzy musieli zadbać o dostawki. Tegoroczny program zapowiada się jeszcze bardziej interesująco, warto rozważyć wcześniejszą rezerwację biletów (20 zł na jeden dzień, lub karnet 3-dniowy za 45 zł). Szczegółowy program, dojazd, możliwości noclegów: www.3zywioly.onet.pl

Kontakt dla prasy:

Marek Tomalik
tomalik_(at)_australia-przygoda.com
+48 608 419 124

Piotr Trybalski
piotr_(at)_trybalski.com
+48 695 450 436


Biuro Festiwalu:

NCK, tel. (0-12) 644 28 63
e-mail: oswiatowa_(at)_nck.krakow.pl

Strona gł | O nas | Smocze łodzie | Wędrówka z muzą | Autostop | Forum | Szukaj | Archiwum | Kontakt

Copyright © 2002-2019 Polski Klub Przygody

Wszelkie uwagi dotyczące działania strony prosimy przesyłać do Administratora strony