Kołyma 2009

Kołyma 2009 to nazwa wyprawy Marcin Gienieczki który planuje przeprawić się od Morza Ochockiego po Ocean lodowaty Syberii - 1500 km na nartach zima w temperaturze minus 60 stopni, nocą przez Syberię! Wyprawa jego Życia!!!

Na Wielkiej Północy nie ma miejsca dla poważnych amatorów i wędrowców-efekciarzy, ale jest dla rasowego globtrotera, który chce stworzyć mapę wewnętrzną, mentalną i emocjonalną. To miejsce, gdzie śnieg zaciera wszelkie granice, a mróz zabija w ciągu 15 minut. Bajkowa sceneria podniecających nowel i emocjonujących filmów. Romantyczny świat, opisany przez Jacka Londona. To świat nieprzyjazny, choć pełen majestatu, który daje szanse ludziom silnym, twardym, niezłomnym i nieustraszonym: poszukiwaczom złota, przygód, myśliwym, Indianom, Jakutom, Czukczom i Eskimosom. Przestrzeń tych stref, wyjąwszy rzadkie i słabo zaludnione enklawy ludzkich siedzib, stanowi królestwo pustki, samotności, ciszy, bezruchu i braku życia. Wielkim wrogiem jest zimno. Zimno, którego nie potrafi wyobrazić sobie nikt, kto go nie doświadczył, mtnące jak ostrze noża, nie słabnące przez wiele miesięcy w roku. W styczniu temperatura na Syberii spaść może nawet do -60 st.C. To na Syberii jest Biegun Zimna. To tutaj, na półkuli północnej zanotowano najniższą temperaturę w osadzie Ojmiakon: - 72,2 st.C.

Trasa wyprawy będzie przebiegać przez niedostępne rejony północnej Norwegii, Półwyspu Kolskiego, Rosji, Kanady, Syberii. Podróżnik będzie brał udział w zawodach psich zaprzęgów jako pomocnik maszera oraz filmowiec i fotograf przez północną Norwegię. Głównym celem tego pierwszego etapu jest przejście rejonu Finnmarkslopet część trasy prestiżowego wyścigu psich zaprzęgów (pół. Norwegia) miedzy innymi rzeki Altaelva oraz Karasjohka aż do osady Kirkenes. Po zakończeniu przeprawy podróżnik przekroczy granicę i znajdzie się na Półwyspie Kolskim. Od miejscowości Kirovsk rozpocznie samotnie trawers Półwyspu Kolskiego - 400 km na nartach ciągnąc pulki przez tajgę korytem rzeki Ponoj do Morza Białego. W trakcie tej przeprawy Marcin dotrze do osady Krasnoshelie w sercu półwyspu, centrum prastarej kultury eskimoskiej, nieodłącznie związanej z hodowlą reniferów. Latem wioska dostępna jest jedynie helikopterem. Podróżnik chce poznać życie w skrajnie trudnych warunkach rosyjskich Lapończyków, żyjących w ekstremalnych warunkach z dala od wszystkiego. Po zakończeniu trawersu Półwyspu Kolskiego podróżnik powróci do Murmańska, a stamtąd drogą lotniczą do Polski. Tym samym, po dwóch miesiącach obieżyświat zakończy I etap ekspedycji.

Następnym celem wielkiej wyprawy jest Kanada. Globtroter dostanie się do Norma Wells - North West Terytorium (pół. Kanada). Stamtąd rozpocznie pieszą, solową przeprawę przez Góry Skaliste - 600 km. Będzie ciągnął niewielki wózek podobny do zimowych pulek. Zakładany plan pokonania Gór Skalistych to 30 dni. Podróżnik chce przejść z Norman Wells do Ross River, Yukon Terytorium. Oprócz ciężkiej przeprawy przez góry, las i rwące rzeki wrogiem nr jeden będą niedźwiedzie Grizzly. Góry Skaliste to ich dom. Podróżnik nie będzie miał przy sobie broni, a jedynie tel. satelitarny, dzięki któremu będzie mógł zdawać relacje dla TVP. Podróżnik ma już za sobą przeprawę zimową szlakiem South Canoe Trail. Teraz zamierza latem pokonać szlak bardziej niebezpieczny: North Canol Trail. Najtrudniejszy trekkingowy szlak Kanady!

Zazwyczaj podróżnicy, którzy chcą rzucić wyzwanie Górom Mackenzie - część Gór Skalistych - zakładają plan pokonania szlaku z Norma Wells do Macmillan Pass (325 km) przy pomocy zrzutów żywności i paliwa z samolotu. Marcin chce tego dokonać bez pomocy z zewnątrz, jednocześnie robiąc całkowite przejście.

Ross River to już osada na Yukon Terytorium. Podróżnik zamierza zapakować swoje canoe i spłynąć rzeką Pelly River do legendarnego miasteczka Dawson City. Miasteczka, które wypromował nie kto inny, jak pisarz Jack Londyn. Podróżnik zamierza zakończyć przeprawę 10 września 2008. Wyprawa letnio-jesienna do Kanady będzie jednocześnie ostatnią letnią ekspedycją podróżnika.

Aktualna ekspedycja!

Startuje 10 stycznia 2009. 6 stycznia w Centrum Medycznym Miłomłyn Zdrój odbędzie się spotkanie-konferencja prasowa poświęcona ekspedycji. Firma Tritum jako sponsor główny dołączyła do tej ekspedycji!

III etapu, który się rozegra na wielkich przestrzeniach skutej lodem i śniegiem Syberii - niegościnnej Kołymie. Miejscu stalinowskich zsyłek i terroru. Trasa wyprawy będzie wiodła rzeką Kołymą. Wcześniej odbędzie się podroż koleją Transsyberyjską do Irkucka w towarzystwie operatora filmowego i psa. Następnie przedostanie się z towarzyszami do Magadanu. Stamtąd transportem miejskim lub przygodną ciężarówką dostanie się do osady Ust-Srednekan nad brzegiem Kołymy. Podróżnik ma zamiar przebrnąć rzeką Kołymą do Osady Zyrianka (700 km), a następnie przedostać się na okręg Jakucji i dalej wędrować w mrozie, który może o tej porze sięgać -40-50 st.C. Cel ekspedycji to osada Cerskij - Morze Wschodniosyberyjskie. Będzie to najbardziej ekstremalna część ekspedycji. Podróżnik, jeżeli zrealizuje w pełni całą ekspedycję (III etapowy projekt), wpisze się ewidentnie w historię eksploracji Północy. Do wielkich eksploratorów Północy zalicza się Aleksander Mackeznie (Kanada) i Jan Czerski(Syberia). Gienieczko staje przed życiową szansą, aby do nich dołączyć.

dodal: art (5 stycznia 2009)

Strona gł | O nas | Smocze łodzie | Wędrówka z muzą | Autostop | Forum | Szukaj | Archiwum | Kontakt

Copyright © 2002-2019 Polski Klub Przygody

Wszelkie uwagi dotyczące działania strony prosimy przesyłać do Administratora strony