Puchar Latarnika 2008.

Mokra sobota

Historyczne wydarzenie miało miejsce 21 czerwca 2008 roku. Tego dnia, po raz pierwszy w Polsce, w oficjalnych zawodach ścigały się sportowe osady kobiet. W II edycji organizowanych przez nasz klub regat o Puchar Latarnika nie zabrakło i innych emocji.


Jesienią roku 2007 na wodach gdańskiego portu po raz pierwszy ścigano się o Puchar Latarnika. Tym razem - imprezę przenieśliśmy w miejsce bardziej kameralne, no i - z braku większych środków finansowych - tańsze organizacyjnie. Terenem zawodów stał się akwen przy nadmotławskiej przystani KW Żabi Kruk, gdzie znajduje się także baza naszych długich łodzi.

Na zawody zjechały licznie smoki z Malborka (osady Starostwa oraz Cukrowni), które na co dzień startują w kategorii Fan. Przeciwko nim wystawiliśmy naszą osadę Mikst B, stanowiącą zaplecze Miksta A czyli głównej osady naszego klubu, będącej jedną z czołowych ekip w kraju. W składzie rezerw pływają weterani, którzy nie mieszczą się już w Mikście A oraz nowi adepci tego sportu, którzy podczas treningów i startów w osadzie Mikst B nabierają koniecznego do sportowego rozwoju doświadczenia.
Stawkę konkurentów uzupełniła osada gdańskich weterynarzy - absolutni amatorzy, którzy właśnie z okazji Pucharu Latarnika - pod szyldem "Dr. Smok" mobilizują się do walki z bardziej doświadczonymi ekipami.

Przed zawodami nie brakowało obaw czy niewielki akwenik będący małą, ślepą odnogą Motławy nie jest zbyt mały do ścigania się. Rzeczywiście - cały odcinek od mostu w ciągu ul. Toruńskiej, przy którym wyznaczono start liczy nie więcej jak 250 metrów. Metę trzeba więc było ustalić już na ok. 180 - tak aby rozpędzone łodzie o wadze (z załogą) ponad półtorej tony były w stanie wyhamować swój impet - zanim roztrzaskają się o nabrzeże.

Jako się rzekło - emocji nie brakowało. Najmocniejszych dostarczyli nam wspomniani weterynarze, którzy w pierwszym swym wyścigu, wpadłszy już na metę, zaprezentowali efektowną, doprawdy rzadko oglądanej urody wywrotkę. Dali w ten sposób sposobność ratownikom Pomorskiej Grupy WOPR do wykazania się sprawnością w ratowniczej akcji. Wszystko skończyło się szczęśliwie - tyle, że doktorzy, po niespodziewanej kąpieli, stracili jakoś zapał do dalszych zmagań...

Reszta ścigała się nadal. W najbardziej oczekiwanych wyścigach stanęły obok siebie jedyne istniejące na razie w kraju osady kobiece. Wśród dziewczyn z Malborka (Starostwo) - kilka zawodniczek, które już w 2005 roku, w składzie reprezentacji Polski juniorów, zdobywały w Berlinie medale Mistrzostw Świata. Nasze Panie (Polski Klub Przygody/Gdańskie Lwy) to piąta siła w Europie. W ubiegłym roku (2007) zdobyły to wysokie miejsce podczas Klubowych Mistrzostw Europy w St. Petersburgu.

Tym razem to one właśnie były górą. W strugach nagłej, rzęsistej ulewy, przy akompaniamencie odległych na szczęście grzmotów - dwukrotnie pokonały rywalki z Malborka. Obie ekipy wspólnie zaś zapisały się w historii smoczych łodzi w Polsce. Miejmy nadzieje, że już wkrótce i inne polskie kluby podejmą wysiłek powołania i utrzymania kobiecych osad, co może tylko przysłużyć się dalszemu wzrostowi poziomu tego sportu w naszym kraju.

To oczywiście jeszcze nie był koniec. Trwały wyścigi pozostałych osad. Z najlepszym skutkiem dla doświadczonego w bojach miksta Starostwa. Niestety, kolejny nawrót burzy połączony z gwałtowną wichurą skłonił organizatorów i uczestników do skrócenia regat. Nie odbyły się przez to planowane jako finał wyścigi na czas (z nawrotem) na dystansie 600 m. Trudno. Następnym razem uda się to na pewno!
cejot
Zdjecia: Barbara Zajaczkiewicz, Małgorzata Jarońska, z archiwum Marcina PikielaWYNIKI

WOMAN SPORT

1. Polski Klub Przygody/Gdańskie Lwy 45,74 + 46,37 = 92,11
2. Starostwo Powiatowe Malbork 46,49 + 47,74 = 94,23

MIKST FAN

1. Starostwo Powiatowe Malbork 42,08 + 41,81 = 83,89
2. Cukrownia Malbork 42,40 + 43,08 = 85,48
3. Polski Klub Przygody/Gdańskie Lwy B 42,87 + 43,78 = 86,65
4. Dr Smok 49,02 ----------------

dodal: cejot (30 czerwca 2008)

Strona gł | O nas | Smocze łodzie | Wędrówka z muzą | Autostop | Forum | Szukaj | Archiwum | Kontakt

Copyright © 2002-2019 Polski Klub Przygody

Wszelkie uwagi dotyczące działania strony prosimy przesyłać do Administratora strony