Pomorze cofa się w rozwoju.

Malborska mizeria

Wraz z rozwojem terytorialnym zasięgu smoczych łodzi w Polsce - obserwujemy degrengoladę organizacyjną w wiodących do niedawna ośrodkach - Gdańsku i Malborku. Ten smutny fakt uświadomiliśmy sobie podczas tradycyjnej wyprawy na regaty z okazji Dni Malborka.

To kiedyś była impreza! Pamiętamy ją sprzed lat bodaj pięciu, nawet jeszcze trzech... Duzo szumu, wielkie zainteresowanie publiczności, liczne ekipy na starcie, zacięte pojedynki najlepszych wówczas w Polsce osad Nogatu Malbork i gdańskiego Wikinga. Organizacja na poziomie: w ramach opłaty startowej po pamiątkowej koszulce dla każdego uczestnika oraz porcji ciepłej strawy i czymś do picia. Ze nie wspomnę o istnej baterii pucharów: bywało, że każda z walczących w zawodach osad wywoziła do domu mniej lub bardziej okazałe trofeum...

Siódmego czerwca byliśmy tam znowu. Tym razem zastaliśmy pustkę... No, prawie. Znów (jak przed rokiem, podczas Mistrzostw Europy w St. Petersburgu) mieliśmy w zawodach najliczniejszą ekipę - tylko tym razem nie było to trudne. Nasze dwa miksty, malborskie osady Starostwa i Nogatu/Cukrowni oraz olsztyński Ford i juniorzy Wikinga - ot, i cała konkurencja.
Smutne zawody: bez emocji, publiki i bez nagród. Puchary... nie dojechały!
Mikro i przykro...

Niestety, i w Gdańsku nie ma się czym pochwalić. Mamy w kraju szczyt sezonu, tymczasem w mieście - kolebce smoczych łodzi w Polsce i siedzibie smoczej federacji - w zasadzie nie odbyły się żadne porządne zawody. Co więcej - tradycyjne i niegdyś mocno obsadzone zawody w rodzaju Regat Dominikańskich czy Dni Morza też nie zapowiadają jakiegokolwiek poziomu.

Przyczyn jest kilka, niektóre z gatunku tzw. obiektywnych. Tylko, że jakoś nie widać aby nasza jednoosobowo kierowana Federacja zamierzała cokolwiek z tym zrobić...
cejot
Fot. Marta Grzywacz, Małgorzata Romanowska

dodal: cejot (18 czerwca 2008)

Strona gł | O nas | Smocze łodzie | Wędrówka z muzą | Autostop | Forum | Szukaj | Archiwum | Kontakt

Copyright © 2002-2019 Polski Klub Przygody

Wszelkie uwagi dotyczące działania strony prosimy przesyłać do Administratora strony