Małgorzata Stasiewicz i Magdalena Charciarek pierwsze na mecie.

Górą są dziewczyny!

Blisko 250 osób z Polski, Hiszpanii, Francji Węgier i Chin wystartowało w tegorocznej 11. edycji Międzynarodowych Mistrzostw Autostopowych rozegranej podczas długiego, majowego weekendu. Tym razem trasa licząca ponad 1100 kilometrów wiodła z Sopotu do stolicy Bawarii - Monachium. Wśród uczestników zawodów jak zawsze spotkać można było stałych bywalców tej imprezy. Byli jednak i tacy, dla których była to pierwsza w życiu przygoda z autostopem.

Od samego rana w biurze zawodów mieszczącym się w Europejskiej Szkole Hotelarstwa, Turystyki i Przedsiębiorczości w Sopocie na uczestników czekali organizatorzy. Większość zawodników swoją rejestrację odłożyła jednak na ostatni moment. W trakcie rozmów z uczestnikami mistrzostw można było usłyszeć głosy, że biorą udział w tych zawodach dla dobrej zabawy, czy też by się po prostu sprawdzić. Inni z kolei chcieli zobaczyć kawałek Europy "za darmo". Niektórzy mistrzostwa potraktowali jednak jak rywalizację sportową, toteż na starcie można było usłyszeć pytania o... napoje rozdawane na trasie!

Punktualnie o godzinie 12 w tłum zawodników i licznie zgromadzonych dziennikarzy wjechał uczelniany jeep, z którego organizatorzy dali sygnał do startu i zaczęli rozdawać plany z zaznaczoną metą zawodów. Na wylotówki z Trójmiasta zawodnicy dotarli komunikacją miejską. Choć byli i tacy, którzy okazję próbowali złapać już w samym Sopocie. Pomysłowość uczestników przy tym nie znała granic. Każdy chciał bowiem dostać się do Niemiec jak najszybciej. Można więc było oglądać wiele oryginalnych napisów, czy też przebrań. Co bardziej pomysłowi próbowali pomagać sobie używając CB radia. Dla niektórych już opuszczenie Trójmiasta stało się prawdziwym wyzwaniem. Jeszcze kilka godzin po starcie można było spotkać tam uczestników mistrzostw. Nie mieli przy tym łatwego zadania. Wieczorem pogoda ich bowiem nie rozpieszczała. W strugach deszczu oczekiwali aż uśmiechnie się do nich szczęście.

Zdecydowana większość zawodników wybrała wariant "północny" kierując się w stronę Niemiec trasą nr 6 (Gdańsk-Szczecin). Na trasie "południowej" utknęło zaś większość zespołów, które obrały ten wariant. Pomimo, że o zawodach informowały rozgłośnie radiowe, mieli oni poważne problemy ze złapaniem okazji jeszcze na terenie województwa pomorskiego. W tej sytuacji postanowili przejeżdżać nawet krótkie odcinki. Zdarzało się więc, że zmieniali samochody po kilkanaście, a rekordziści - 17 razy. Podróżowali przy tym bardzo różnorodnymi środkami lokomocji - od sportowych samochodów po policyjne radiowozy.

Późnym wieczorem okazało się, że różnice pomiędzy poszczególnymi zespołami wynoszą czasem kilkaset kilometrów. Gdy większość ekip spędzała poranek jeszcze w Polsce, na mecie w Monachium zameldowali się pierwsi zawodnicy - Małgorzata Stasiewicz (z Olsztyna) i Magdalena Charciarek (ze Stasiego Lasu w województwie mazowieckim). Dotarcie do bazy rajdu, mieszczącej się na kempingu w dzielnicy Thalkirchen, zajęło im niewiele ponad 17 godzin. Zdobywczynie drugiego miejsca - Maja Dembicka i Małgorzata Zaklukiewicz z Nysy straciły do mistrzyń zaledwie 51 minut. Kolejne zespoły docierały na metę w kilkudziesięciominutowych odstępach. Nie wszystkim jednak dopisało szczęście. Na ostatnich zawodników trzeba było bowiem czekać ponad dwie doby, a niektórzy zdecydowali się poddać i zawrócili do miejsc swojego zamieszkania. W sumie do celu dojechało 86 zespołów, czyli 172 osoby.

Mistrzostwa zakończyło uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie pamiątkowych pucharów oraz medali wraz z nagrodami. Szczególnie cenne okazały się odbiorniki GPS ufundowane przez firmę tylkoGPS.pl, a przekazane przez serwis Podróże.Onet.pl.

Do kolejnej edycji zawodów pozostał niecały rok. Może więc i Ty spróbujesz swych sił w długi majowy weekend 2009 roku i staniesz na starcie mistrzostw?

(witek)

Pełne wyniki zawodów można pobrać tutaj.


Organizator:

Obrazek

Współorganizatorzy:

Obrazek Obrazek

Sponsorzy:

Odbiorniki GPS funduje
Obrazek
przekazane przez
Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Patroni honorowi:

Obrazek
Marszałek Województwa Pomorskiego - Jan Kozłowski

Obrazek
Prezydent Miasta Sopotu - Jacek Karnowski


Patroni medialni:

Obrazek Obrazek

dodal: cejot (8 maja 2008)

Strona gł | O nas | Smocze łodzie | Wędrówka z muzą | Autostop | Forum | Szukaj | Archiwum | Kontakt

Copyright © 2002-2019 Polski Klub Przygody

Wszelkie uwagi dotyczące działania strony prosimy przesyłać do Administratora strony