Fadoluby z całej Polski - łączcie się!

Wystartował Fan Club fado! Słodycz smutku

Kilkadziesiąt osób uczestniczyło 30 marca w premierowym spotkaniu miłośników fado (fadolubów!) w gdańskiej klubokawiarni "Mozaika". Najwyraźniej chwyciła więc inicjatywa powołania przy Polskim Klubie Przygody pierwszego polskiego Fan Clubu tych pięknych, nostalgicznych, mało znanych w naszym kraju portugalskich pieśni.

Gwiazdą imprezy i jej Muzą była Marzena Nieczuja-Urbańska - osoba, dzięki której fado powoli przedziera się do polskiej publiczności. To jedna z kilku zaledwie na świecie osób śpiewających fado nie po portugalsku. Aktorka teatru Wybrzeże czyni to na co dzień w Gdańsku oraz, coraz częściej, na koncertach w innych polskich miastach.

W "Mozaice" - z właściwym sobie temperamentem i humorem - opowiadała o swej fascynacji portugalską pieśnią i okolicznościach w jakich ją odkryła.
Od śmiechu do nostalgicznej refleksji poprowadziła nas Artystka w pieśniach nagranych podczas koncertów w gdańskim teatrze. Mimo, iż pozbawiona niemal całego towarzyszącego jej w występach zespołu - zaśpiewała nam też na żywo, z akompaniamentem gitarzystki, Anny Bukowskiej.

Poznaliśmy też nieco tzw. kuchni "polskiego" fado, którego teksty niekoniecznie zawsze wiernie naśladują swoje portugalskie pierwowzory.
Na deser była niespodzianka: wspaniały, olśniewający, wzruszający koncert Marizy - współczesnej supergwiazdy fado. Jak na razie - z DVD, w pięknym nagraniu z Lizbony. Ale... wszystko przed nami, być może kiedyś i ona zaśpiewa nam na żywo.
Może większość z Was w tym miejscu tylko się uśmiechnie - ale marzenia są wszak po to, ażeby je spełniać. O tym właśnie myślałem w ów wieczór w "Mozaice", po raz kolejny smakując fado: słodycz jego smutku.

Janusz Czerwiński

PS.1 W szeregach fan clubu mamy już prawie trzydzieści osób - nie tylko z Pomorza. Każdy może uczestniczyć w naszych przedsięwzięciach albo też tylko śledzić je z daleka. W tym celu - wystarczy zgłosić taką chęć na info_(at)_klubprzygody.pl

PS.2 POSŁUCHAJ DŹWIEKóW FADO! http://youtu(...)rtuguesa

dodal: cejot (12 kwietnia 2008)

Strona gł | O nas | Smocze łodzie | Wędrówka z muzą | Autostop | Forum | Szukaj | Archiwum | Kontakt

Copyright © 2002-2019 Polski Klub Przygody

Wszelkie uwagi dotyczące działania strony prosimy przesyłać do Administratora strony