I Morskie Regaty Smoczych Łodzi Zapisani w historii

Jeszcze na dobę przed regatami morze było spokojne. Tymczasem niedzielny poranek (6 sierpnia) przywitał nas huraganowym wiatrem i ulewą. Ze zgrozą patrzyliśmy już nie na atakujące plażę rozszalałe bałwany, ale na niewiele tylko spokojniejszą powierzchnię w Basenie Prezydenta - który swymi falochronami miał osłonić nam akwen rezerwowy w wypadku niepogody. Organizowana przez Polski Klub Przygody - dużym nakładem sił i środków - impreza stanęła pod znakiem zapytania.

To się nie uda! - około godziny 11 byliśmy już pewni, kiedy wiatr wzmógł się jeszcze. Tymczasem... do Gdyni dojeżdżały kolejne ekipy: z Olsztyna (aż trzy), Elbląga, Sztumu, Chełmna, Malborka (dwie) i Warszawy. Czyżby na darmo? - witaliśmy je z ciężkim sercem.

Postanowiono czekać. Mijały godziny, co rusz umyślni ruszali sprawdzić stan wody. Pojawił się pomysł przeniesienia imprezy do Gdańska, na osłonięty od wiatru Opływ Motławy. Po dyskusji projekt ten upadł i niektóre z ekip zaczęły myśleć o powrocie. Gdy niektóre z nich właśnie wyruszyły - pogoda znienacka poprawiła się trochę.

"Płyniemy!" - zdecydowali najbardziej bojowo nastawieni (i najdalej od domów będący) koledzy z OKS (dziękujemy za pożyczenie łodzi!) i Spójni. Po pewnych wahaniach przyłączyli się do nich pozostali. Trzeba było jednak jeszcze ustawić parę bojek (wcześniej było to niemożliwe; fale były zbyt duże dla motorówki). Potrwało to trochę, czego nie zdzierżyły czekające na wietrze i w ulewie kolejne ekipy. Ostatecznie w szranki stanęły osady OKS, Spójni, Starostwa Malbork, Paxera Olsztyn oraz łączona ekipa Przygody i Chełmna.

Potem się odbył mały bankiecik, połączony z rozdaniem trofeów. Nie tylko smoczych, także żeglarskich - albowiem nasza impreza towarzyszyła wielkim dorocznym regatom Gdynia Sailing Days.

Udało się więc jednak - choć nie na planowaną skalę - przeprowadzić historyczne, bo pierwsze w Polsce regaty smoczych łodzi na morzu!
Janusz Czerwiński
sierpień 2006

dodal: cejot (1 marca 2008)

Strona gł | O nas | Smocze łodzie | Wędrówka z muzą | Autostop | Forum | Szukaj | Archiwum | Kontakt

Copyright © 2002-2019 Polski Klub Przygody

Wszelkie uwagi dotyczące działania strony prosimy przesyłać do Administratora strony