KOLOSY 2007 Trzy dni mocnych wrażeń

W sobotę, po trzech intensywnych dniach spędzonych w świecie podróży i Przygody, zakończyły się Kolosy.
Uff... działo się! Na razie - publikujemy pełną listę laureatów. Pełne podsumowanie - już wkrótce. Trzeba wszak nieco czasu, aby ochłonąć po tak
znacznej dawce mocnych przeżyć.


PEŁNA LISTA LAUREATÓW I WYRÓŻNIONYCH PODCZAS IX EDYCJI KOLOSÓW, GDYNIA, 6-8 MARCA 2008

Super Kolos 2007

Kpt. Krzysztof Baranowski
za całokształt żeglarskich dokonań, a szczególnie:
- za dwa samotne rejsy dookoła świata (w obecnym roku mija 35. rocznica ukończenia pierwszego z nich i 8. rocznica drugiego);
- za inicjatywę budowy żaglowców "Pogoria" i "Fryderyk Chopin", których rejsy na stale weszły do historii żeglarstwa polskiego;
- za wykreowanie idei rejsów "Szkoły pod żaglami" i prowadzenie ich z młodzieżą polską, a także międzynarodową;
- za liczne inne ambitne rejsy, inicjatywy i osiągnięcia, w tym za działalność publicystyczną i popularyzatorską.


ALPINIZM

Kolos
Łukasz Depta, Piotr Głuszek i Wojciech Kozub

za nowe drogi na dziewicze szczyty w mało znanej dolinie Thalle w Karakorum, pokonywane stylu dawnych pionierów, w tym zwłaszcza za wielką nową drogę na Honboro Peak West.

Wyróżnienie:
Eliza Kubarska i Dawid Kaszlikowski za trudną nową drogę Gulden Lunacy na wielkim klifie w południowej Grenlandii.


EKSPLORACJA JASKIŃ

Kolosa nie przyznano.

Wyróżnienia:
Speleoklub Bobry Żagań za wyprawę Tennengebirge Ost 2007, odkrycie i eksplorację do głębokości 748 m jaskini Jack Daniels, jednej z najgłębszych, jaka kiedykolwiek została odkryta przez Polaków.

Sekcja Grotołazów Wrocław za wyprawę Arabika 2007 i eksploracją jaskiń PL-1 i Brestkaja Krepost na Kaukazie.


PODRÓŻE

Kolos
Anna i Jakub Urbańscy

za pełne pasji etnograficzno-fotograficzne podróże na Papuę, w trakcie których dokumentują świat powoli odchodzący w niebyt. Efektem tych wypraw było m.in. zebranie imponującej kolekcji etnograficznej plemienia Asmat. Podczas ostatniego wyjazdu, w sierpniu 2007 roku, przemierzyli pieszo okryty złą sławą płaskowyż Ellit.

Wyróżnienia:
Joanna Mostowska za samotną wędrówkę po Indiach, Nepalu, Tajlandii, Kambodży, Wietnamie i Chinach oraz rowerowy przejazd przez Tybet. W czasie podróży poznała kulturę i życie codzienne Azji, uczyła się indyjskiej muzyki, zdobyła sześciotysięcznik i pracowała jako wolontariuszka, ucząc angielskiego uchodźcę z Tybetu.

Andrzej Ziółkowski za samotną podróż kajakiem przez trudnodostępne, bezludne tereny Azji. Z jeziora Chubsuguł spłynął rzeką Egijn gol, dopłynął do Selengi i dotarł nią aż do jej ujścia do Bajkału. 1170 km wiosłowania w otoczeniu dziewiczej przyrody.

Jacek Jarosik za wyprawę z trójką dzieci i niepełnosprawnym ruchowo przyjacielem po drogach i bezdrożach środkowo-wschodniej Europy. Choć nikt nie wierzył w powodzenie ich przedsięwzięcia, dali radę. Podróż odbyli samodzielnie przebudowanym do warunków terenowych kilkunastoletnim samochodem marki żuk.


WYCZYN ROKU

Kolos
Lech i Wojciech Floczyńscy

za pierwsze polskie spłynięcie potężną i dziką rzeką Kuskokwim na Alasce z wysokości jeziora Minchumina aż do jej ujścia do Morza Beringa i całą wyprawę, w trakcie której zmagali się z dziewiczą amerykańską tundrą, co jednak nie przeszkodziło im - po drodze - w zdobyciu szczytu McKinleya.

Wyróżnienia:
Piotr Strzeżysz[b] za przejazd rowerem przez Himalaje w bardzo trudnych, zimowych warunkach, przy temperaturach wynoszących nierzadko -30 stopni Celsjusza.

[b]Maciej Swinarski, Mirosław Kolerski i Marcin Safranow
- uczestnicy wyprawy MOTOSYBERIA.COM, za zrealizowanie marzenia, które przerodziło się w obsesję - przejazd na motocyklach z Polski do Magadanu, na wschodnich rubieżach Rosji.

Wyprawa "Tilicho Lake 2007", pod kierownictwem Jana Kwiatonia której uczestnicy osiągnęli rekord świata w nurkowaniu głębinowym powyżej granicy biosfery, schodząc 30 m pod powierzchnię - za poszukiwanie i odważne realizowanie nowych przestrzeni eksploracji naszej planety.


ŻEGLARSTWO

Kolos
Załoga jachtu "Stary"

za wzorowe przygotowanie wyprawy żeglarskiej dookoła Ameryki Północnej zrealizowanej w ciągu dwóch sezonów żeglarskich. Wyprawa została zorganizowana z okazji 100-lecia pierwszej ekspedycji Roalda Amundsena przez Przejście Północno-Zachodnie. Jacht "Stary" był pierwszą jednostką żaglową pod polską banderą, która okrążyła Amerykę Północną.

Wyróżnienie:
Joelle i Janusz Kurbielowie za przygotowanie i realizację wyprawy naukowej na wody Grenlandii. Drewnianym jachtem "Vagabondelle" dotarli do Ziemi Rasmussena we wschodniej Grenlandii - jednego z najbardziej niedostępnych miejsc na wyspie. Cały rejs trwał 204 dnia, a załoga składała się tylko z dwóch osób.


NAGRODA SPECJALNA

Marek Kaczanowski, Maciej Łęgowski i członkowie 7. Gdańskiej Integracyjnej Drużyny Harcerskiej KEJA - uczestnicy wyprawy "Nie ma rzeczy niemożliwych - Korona Gór Polski". Osoby biorące w niej udział, pełnosprawni na równi z niepełnosprawnymi, nie tylko wspięły się na wszystkie najwyższe szczyty polskich pasm górskich, ale przede wszystkim przezwyciężyły wiele stereotypów i przełamały mnóstwo barier - tych fizycznych i mentalnych. Wspólnie pracowali i nawzajem się wspierali, by dzięki determinacji i silnej woli, zrealizować swoje marzenia.

NAGRODA IM. ANDRZEJA ZAWADY

Sławomir Kunc i Piotr Tomza - grant prezydenta Gdyni na wyprawę "Śladami Kazimierza Nowaka 2009"


NAGRODA DZIENNIKARZY

Lech i Wojciech Floczyńscy

Wyróżnienie: Joanna Mostowska


NAGRODY PUBLICZNOŚCI

Najlepsza prezentacja:
Jarosław Frąckiewicz

Wyróżnienie za prezentację: MotoSyberia.com

Grand Prix wystawy FotoGlob:
Dorota Łajło

Wyróżnienie za zdjęcie na wystawie FotoGlob: Sławomir Kunc

dodal: cejot (10 marca 2008)

Strona gł | O nas | Smocze łodzie | Wędrówka z muzą | Autostop | Forum | Szukaj | Archiwum | Kontakt

Copyright © 2002-2019 Polski Klub Przygody

Wszelkie uwagi dotyczące działania strony prosimy przesyłać do Administratora strony