Osada Polskiego Klubu Przygody

Na 6 miejscu w Europie! Tak spełniają się marzenia

"Gazeta Wyborcza" sierpień 2005

Większość z nich jeszcze zimą nie wiedziała nic o smoczych łodziach. W ostatnią niedzielę osada Polskiego Kluby Przygody zajęła szóste miejsce w Mistrzostwach Europy.

Już od czterech lat na regatach smoczych łodzi - sportu zaszczepionego w Polsce od niedawna - pojawia się reprezentacja Polskiego Klubu Przygody. Aż do tego roku były to jednak działania dorywcze.

- Dopiero pomysł udziału w tegorocznych Klubowych Mistrzostwach Europy zmobilizował nas do poważnego zajęcia się tym sportem - mówi Janusz Czerwiński, prezes stowarzyszenia zajmującego się promowaniem aktywnego stylu życia. - Rozpoczęliśmy rekrutację nowych zawodników. Znaleźliśmy trenerów. Systematyczne treningi ruszyły od lutego. Z początkiem kwietnia zeszliśmy na wodę.
W stale poszerzającej się grupie entuzjastów, którzy uwierzyli w powodzenie tego szaleńczego planu znaleźli się niemal wyłącznie ludzie nie mający dotąd kontaktu z wyczynowym sportem. Osoby w różnym wieku (od lat 14 do 48) i z przeróżnych środowisk: uczniowie, studenci, nauczyciele, prawnicy, dziennikarze, wykładowcy uniwersyteccy... Mężczyźni, kobiety.. Podjęli regularne treningi - od dwóch do czterech razy w tygodniu - dawkowane przez młodych, ambitnych trenerów, jednocześnie zaś doświadczonych zawodników: Bartosza Wiśniewskiego i Łukasza Wojdę.

Efekty przyszły niespodziewanie prędko. Startująca w kolejnych tegorocznych regatach osada zwracała uwagę postępami w technice wiosłowania, nabierając jednocześnie regatowego doświadczenia. Czas na naukę był jednak ograniczony: z początkiem sierpnia nadeszła chwila prawdy - mistrzostwa w Berlinie.
Jechali tam z duszą na ramieniu. Po pół roku treningów spotkać się mieli z europejską elitą.

- Tak naprawdę, to chcieliśmy tylko nie być ostatni - przyznaje prezes Czerwiński.

Było znacznie lepiej! Siódma lokata na dystansie 2000 metrów, ósma w dwustumetrowym sprincie no i największy sukces: w rywalizacji na 500 metrów, gdzie wygrywając bezapelacyjnie bieg eliminacyjny awansowali bezpośrednio do wielkiego finału.

J. Czerwiński: - Nie mogliśmy uwierzyć, że już tam jesteśmy, patrząc jak w repasażach męczą się ekipy znanych europejskich klubów.
Finał zapamiętają jako wprost morderczą walkę, w której do końca ważyły się losy piątego miejsca. Skończyło się na szóstym - co w tym momencie było... trzecim polskim wynikiem w historii klubowych mistrzostw Europy! Wcześniej, przed kilku laty, brązowy medal oraz czwarte miejsce zdobyła osada Wikinga - innego gdańskiego klubu.

Kilka godzin po sukcesie "Przygody" - jak w skrócie nazywają ich w sportowym środowisku - brąz w Berlinie, w kategorii Open zdobyła męska osada klubu OKS z Olsztyna. Jednak wynik miksta z Gdańska i tak uznać trzeba za jedną z największych niespodzianek mistrzostw.

Co dalej? Iść za ciosem pragną zawodnicy, którzy podbudowani wynikiem nie chcą słyszeć o wakacjach od treningów. Pozostało wszak w tym sezonie jeszcze parę imprez, w tym - pierwsze w historii tego sportu oficjalne Mistrzostwa Polski.

Osada na co dzień utrzymuje się ze składek zawodników, którzy za cenę dużych wyrzeczeń sfinansowali też lwią część niebagatelnych kosztów udziału w berlińskich mistrzostwach. Pragną jednak podziękować także gdyńskim firmom C.Hartwig oraz Chipolbrok za wsparcie w realizacji ich marzenia.
Klub chce się rozwijać. Chętne do pływania na smoczych łodziach osoby w każdym wieku proszone są o kontakt pod nr. tel. 0 604 178 176.

Osada Polskiego Klubu Przygody walczyła w Berlinie w składzie: Magdalena Abraham, Iwona Bonszkowska, Maja Czerwińska (bębniarka), Janusz Czerwiński, Krzysztof Dębski, Anna Dombrowska, Zenon Hroboni, Anna Jagiełło, Dorota Karasek, Dariusz Kardaś, Piotr Kurkierewicz, Cezary Leszczyński, Daniel Mudlaff, Dorota Nieznalska, Jakub Nowacki, Michał Ożarowski, Łukasz Persyk, Barbara Rusiłowicz, Alina Sarnowska, Tomasz Speth, Radosław Srokowski, Magdalena Szupiluk, Krzysztof Stangel, Michał Witkiewicz (sternik), Wojciech Wodziński, Barbara Zajączkiewicz.

dodal: cejot (1 marca 2008)

Strona gł | O nas | Smocze łodzie | Wędrówka z muzą | Autostop | Forum | Szukaj | Archiwum | Kontakt

Copyright © 2002-2019 Polski Klub Przygody

Wszelkie uwagi dotyczące działania strony prosimy przesyłać do Administratora strony