"Korona Himalajów" skończona!

(fot. Michał Kochańczyk)

We Władysławowie, w Alei Gwiazd Sportu, dzięki działaniom Fundacji Aleja Gwiazd Sportu oraz środowiska alpinistów Trójmiasta została wzniesiona przestrzenna rzeźba Korona Himalajów symbolizująca osiągnięcia polskiego himalaizmu.

Budowla wykonana jest z bloków piaskowca waza stein, sprowadzonego ze Szwecji, występującego w niespotykanych odcieniach szarości i czerwieni, o wyjątkowo dekoracyjnych, pasiastych krawędziach. Składa się ona z czternastu skał, wysokości: od dwóch i pół do prawie pięciu metrów. Jest to zwarta, dynamiczna, ciekawa rzeźbiarsko forma, uzyskana poprzez postrzępione szpice, cięte krawędzie i różnorodne, zachowane w stanie naturalnym, powierzchnie poszczególnych płyt, przez co uzyskany został dynamiczny światłocień w ciągu dnia i ciekawe efekty podczas nocnego, punktowego podświetlenia.

Na poszczególnych płytach, wyobrażających kolejne szczyty ośmiotysięczne, umieszczone są napisy z ich nazwą i wysokością oraz tablice eksponujące osiągnięcia sportowe polskich himalaistów.

Projekt rzeźby jest wspólnym dziełem profesora Sławoja Ostrowskiego, byłego dziekana Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, oraz architektów i plastyków Marzeny i Jacka Bruzdowiczów.

Pomysłodawcami i inicjatorami tego projektu są dr Marek Roslan, lekarz, uczestnik wielu wypraw himalajskich, Jerzy Szczepankowski, prezes Fundacji „Aleja Gwiazd Sportu” i Michał Kochańczyk, prezes Klubu Wysokogórskiego „Trójmiasto” w ciągu poprzednich sześciu kadencji.

28 czerwca 2014 roku, w sobotę, o godzinie 17:00, w ramach XV edycji Alei Gwiazd Sportu, podczas uroczystości w całości dedykowanej himalaizmowi – dyscyplinie sportu, w której Polacy od dawna należą do ścisłej światowej czołówki – nastąpi odsłonięcie rzeźby, Dokona tego Reinhold Messner, żywa legenda w świecie himalajskiego wyczynu.

Również podczas tej uroczystości swoje gwiazdy odsłonią wybitni polscy himalaiści: Kinga Baranowska oraz Piotr Pustelnik i Krzysztof Wielicki. Ponadto gwiazdami uhonorowane zostaną legendarne postaci polskiego himalaizmu: Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka i Andrzej Zawada.

Na płycie wyobrażającej Mount Everest będą odsłonięte tablice informujące o datach i autorach najważniejszych polskich sportowych wejść na ten szczyt – w tym zdobycie Mount Everestu w 1989 roku przez Eugeniusza Chrobaka i Andrzeja Marciniaka.

W Alei Gwiazd Sportu nie będzie to pierwszy himalajski akcent. W 2005 roku gwiazdą uhonorowany został Sir Edmund Hillary, składający wówczas wizytę w Polsce, pierwszy w historii zdobywca Mount Everest. W bieżącym roku ta gwiazda została przeniesiona w nowe miejsce w pobliżu Korony Himalajów.

Zamysłem twórców jest oddanie hołdu polskim himalaistom i zachowanie w zbiorowej pamięci ich nazwisk i osiągnięć, gdyż dzięki nim biało-czerwona flaga jako pierwsza powiewała na wielu najwyższych szczytach.

Michał KochańczykDrodzy Członkowie i Sympatycy Polskiego Klubu Przygody,

28 czerwca w Alei Gwiazd we Władysławowie odsłonięty zostanie pomnik „Korona Himalajów”. Zamysłem twórców jest oddanie hołdu polskim himalaistom i zachowanie w zbiorowej pamięci ich nazwisk i osiągnięć, gdyż dzięki nim biało-czerwona flaga jako pierwsza powiewała na wielu najwyższych szczytach.

Chcielibyśmy, aby w to przedsięwzięcie, wzbogacające region pomorski o ciekawe dzieło sztuki, zaangażowało się także polskie środowisko podróżnicze, tak często wędrujące w Himalajach. Dlatego apelujemy do Członków i Sympatyków Polskiego Klubu Przygody o pomoc w pokryciu niebagatelnych kosztów związanych z budową rzeźby i uroczystością.

Wpłat można dokonywać na konto Fundacji „Aleja Gwiazd Sportu”,
ul. Przemysłowa 14, 84-120 Władysławowo,
nr konta 78 1160 2202 0000 0000 5363 4192
z dopiskiem – Korona Himalajów.


Michał Witkiewicz
Prezes Polskiego Klubu Przygody

dodal: witek (6 czerwca 2014)

Strona gł | O nas | Smocze łodzie | Wędrówka z muzą | Autostop | Forum | Szukaj | Archiwum | Kontakt

Copyright © 2002-2019 Polski Klub Przygody

Wszelkie uwagi dotyczące działania strony prosimy przesyłać do Administratora strony