Niva Road Trip 2013

Obrazek

Jedna stara Łada Niva, trzech podróżników i trzy miesiące podróży z Polski przez Ukrainę, Rosję, Kazachstan, Kirgizję, Tadżykistan do północnego Afganistanu na ośnieżone szczyty Hindukuszu.

W środę, 29 maja br. z Trójmiasta wyruszyła wyprawa zorganizowana pod patronatem Polskiego Klubu Przygody. Jej celem jest przejechanie ponad 15 tysięcy kilometrów starą Ładą Nivą oraz zdobycie drugiego co do wysokości szczytu w górach Hindukusz - Noszak (7492 m n.p.m.). Trzech podróżników – Ada Borkowska, Maciej Skowron i Janusz Wąsowski, chce w ten sposób uczcić 40 rocznicę pierwszego zimowego wejścia na ten szczyt dokonanego 13 lutego 1973 r. przez polską wyprawę w składzie Tadeusz Piotrowski i Andrzej Zawada. Wejście na najwyższy szczyt Afganistanu z perspektywy czasu okazało się historyczne, bo to tam Andrzej Zawada zdał sobie sprawę, że można walczyć o zdobywanie ośmotysięczników w zimie w czym Polacy wiodą dziś światowy prymat. Z uwagi na sytuację polityczną podróżnicy zdecydowali się by wyprawę zorganizować w okresie letnim. Noszak ze względu na często zmieniającą się pogodę nawet jednak o tej porze roku jest dla wspinaczy prawdziwym wyzwaniem.

Planowana trasa ekspedycji:

Obrazek

Ekipa Niva Road Trip 2013:

Obrazek

Ada Borkowska (28 l.) - z zawodu specjalista ds. ochrony środowiska, swoje ogromne pokłady energii wykorzystuje także do organizacji eventów sportowych i podróżniczych. Działa w Polskim Klubie Przygody. Jej pasją są podróże, wspinaczka i trekking górski.

Obrazek

Maciej Skowron (30 l.) - z wykształcenia geograf, zawodowo związany także z branżą outdoorową i eventową. Jego największą pasją są podróże. W swoim dorobku górskim ma już 2 szczyty należące do Korony Ziemi : Kilimandżaro i Elbrus. Dotychczas udało mu się zwiedzić takie miejsca jak Afryka Środkowo-Wschodnia, Kaukaz, Półwysep Indyjski, Bałkany, oraz Saharę Zachodnią i Mauretanię. Maciej dwa lata temu spłynął pontonem prawie 400 km Dunajcem i Wisłą. Amatorsko zajmuję się też wspinaczką i fotografią i od kilku lat prężnie działa w Polskim Klubie Przygody.

Obrazek

Janusz Wąsowski (32 l.) - kiedyś rycerz, czasami nurek i pracownik wysokościowy (od niedawna licencjonowany), od 2007 r. ratownik w GRS PCK Trójmiasto. Trochę podróżuje, zwiedza, w tym liczne trójmiejskie wyższe uczelnie, ale ostatnio podróżuje dzięki pracy w branży telekomunikacyjnej.

Więcej o wyprawie:
http://nivaroadtrip.blogspot.com/


INFORMACJE Z TRASY:

[07.06.2013]
Początki często bywają trudne. Po przejechaniu 350 kilometrów i dotarciu do Łodzi ekipa Niva Road Trip 2013 została zmuszona do przymusowego postoju. W ekspedycyjnym samochodzie zepsuł się rozrząd, a jak się później okazało powyginały się także zawory. Brak części i sporo pracy przy ich wymianie sprawiło, że podróżnicy utknęli tam na kilka dni. Na szczęcie po ponad tygodniowym przestoju 7 czerwca br. wyprawowa ekipa była już na granicy polsko-ukraińskiej. Trzymamy kciuki by była to jedyna naprawa podczas tej ekspedycji!!!

[09.06.2013]
Ukraiński Charków właśnie został minięty przez ekipę. Jutro planowany jest wjazd ekipy do Rosji.

[11.06.2013]
Ekspedycyjna Łada od dwóch dni plamiła czarną mazią. W miejscowości Czernyshkovsky uczestnicy wyprawy wypatrzyli salon Łady, a przy nim autoryzowany warsztat samochodowy. Po krótkiej rozmowie, mechanicy zrozumieli o co chodzi i zabrali się do pracy. Po podniesieniu maski ich oczom ukazał się okrągły filtr powietrza, którego chyba nigdy nie widzieli, o czym świadczyły ich zdziwione miny i zbiegowisko przy aucie. Po podniesieniu Nivy szczęki ich jeszcze bardziej opadły na widok katalizatora. Po krótkich poszukiwaniach okazało się, że samochód gubi olej z przedniego mostu. Przy okazji został naciągnięty łańcuch rozrządu i wymieniona jakaś część przy kole. Wyleczona Niva ruszyła z impetem w kierunku Wołgogradu...

dodal: witek (7 czerwca 2013)

Strona gł | O nas | Smocze łodzie | Wędrówka z muzą | Autostop | Forum | Szukaj | Archiwum | Kontakt

Copyright © 2002-2019 Polski Klub Przygody

Wszelkie uwagi dotyczące działania strony prosimy przesyłać do Administratora strony