Wieczór z przygodą

Kurdystan - bez miejsca na mapie

WIECZÓR Z PRZYGODĄ

Kawiarnio-Herbaciarnia Podróżnicza POŁUDNIK 18
Gdańsk, ul. Garncarska 7/8/9

Lokalizacja: http://maps.(...)amp;z=16

Kawiarnio-Herbaciarnia Podróżnicza POŁUDNIK 18 oraz Polski Klub Przygody serdecznie zapraszają na kolejny pokaz z cyklu „Wieczór z przygodą”. W poniedziałek 4 marca 2013 r. o godz. 19:00 gościem spotkania będzie znana dziennikarka i podróżniczka Maria Giedz, która opowie o swoich wizytach na terenach zamieszkiwanych przez Kurdów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kawiarni mieszczącej się w Gdańsku przy ul. Garncarskiej 7/8/9 (300 m od dworca głównego PKP).


MARIA GIEDZ
- doktor nauk humanistycznych, gdańszczanka, podróżnik, dziennikarz, nauczyciel akademicki, od kilkunastu lat zajmuje się problemem kurdyjskim, który stanowi odpowiednik węzła gordyjskiego, czyli problemu nie do rozwiązania. Jej przygoda z Kurdami zaczęła się w 1991 r. Będąc dziennikarzem "Tygodnika Gdańskiego" zawędrowała do północnego Iraku, gdzie trwała wojna i rozgrywała się największa na świecie tragedia 2 poł. XX w. - exodus kilku milionów Kurdów połączony z ludobójstwem. Zafascynował ją ten niemal 50-milionowy naród bez własnego państwa, przez europejskie mocarstwa rozdzielony na cztery okupujące go kraje. Odkryła, że są to ludzie gościnni, uczynni, honorowi, dumni, prawdomówni i pogodni. Wywodzą się z grupy ludów indoeuropejskich, czyli mają te same korzenie, co my Polacy, chociaż ich dzieje są o kilka tysięcy lat starsze od naszych. Posługują się własnym językiem. Mają bogatą, piękną literaturę, interesującą muzykę i barwne stroje. Kochają taniec i śpiew. Są narodem z zawziętością walczącym o swoją tożsamość i o prawo do życia. Ich historia pod wieloma względami jest analogiczna do naszej, polskiej. Kim są - góralami?, partyzantami? Są Kurdami!
Maria Giedz odwiedziła tereny kurdyjskie kilkakrotnie. Jest autorką dwóch książek ("Węzeł Kurdyjski", "Kurdystan - bez miejsca na mapie") i licznych artykułów poświęconych Kurdom. Obecnie pracuje nad kolejną książką, dotyczącą narodowej tożsamości Kurdów.


KURDYSTAN - BEZ MIEJSCA NA MAPIE
Bliski Wschód jest regionem charakteryzującym się ogromną różnorodnością zarówno religijną, narodowościową jak i etniczną. Jednak przeciętnemu Europejczykowi teren ten kojarzy się zaledwie z trzema religiami i trzema, może czterema narodami. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, że to kolebka wszystkich, funkcjonujących do dzisiaj, monoteistycznych religii. Jeśli chodzi o narody żyjące na Bliskim Wschodzie, to różnorodność jest tak duża, że trudno je policzyć. W tym ogromnym bliskowschodnim tyglu społeczeństw wyróżniają się Kurdowie, spory, szacowany na 45 milionów osób naród, który do tragedii, jaka rozegrała się wiosną 1991 r. był prawie niezauważalny. Praktycznie do 2003 r., czyli do amerykańskiej interwencji na Irak, Kurdowie we wszystkich czterech krajach, w których przyszło im mieszkać, byli traktowani jako obywatele 2-giej kategorii. Wydarzenia po 2003 r. doprowadziły do kuriozalnej sytuacji, w której ludność z marginesu staje się ważnym partnerem na międzynarodowej scenie politycznej. Niemalże nagle okazało się, że jest to niezwykle interesujący naród, jeden z najstarszych na świecie, o bardzo bogatej historii, wspaniałej kulturze głównie wyrażanej w śpiewie i tańcu, ale i też literaturze, a także interesujących zwyczajach.


PATRONAT MEDIALNY:

Obrazek

Obrazek

dodal: witek (16 marca 2013)

Strona gł | O nas | Smocze łodzie | Wędrówka z muzą | Autostop | Forum | Szukaj | Archiwum | Kontakt

Copyright © 2002-2019 Polski Klub Przygody

Wszelkie uwagi dotyczące działania strony prosimy przesyłać do Administratora strony