Wieczór z przygodą

Opowieści z końca Ziemi

WIECZÓR Z PRZYGODĄ

Kawiarnio-Herbaciarnia Podróżnicza POŁUDNIK 18
Gdańsk, ul. Garncarska 7/8/9

Lokalizacja: http://maps.(...)amp;z=16

Kawiarnio-Herbaciarnia Podróżnicza POŁUDNIK 18 oraz Polski Klub Przygody serdecznie zapraszają na kolejny pokaz z cyklu „Wieczór z przygodą”. W poniedziałek 18 lutego 2013 r. o godz. 19:00 gościem spotkania będzie laureatka nagrody Kolosa Magdalena Skopek, która opowie o swoim pobycie wśród plemienia Nieńców. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kawiarni mieszczącej się w Gdańsku przy ul. Garncarskiej 7/8/9 (300 m od dworca głównego PKP).


MAGDALENA SKOPEK
- z wykształcenia fizyk, z zamiłowania podróżniczka zafascynowana obcymi językami i zapalona fotograf. Za odwiedzenie Nieńców na syberyjskim półwysepie Jamał otrzymała nagrodę Kolosa 2010 w kategorii podróże. Autorka książki o życiu Nieńców. Mieszka w Pradze, ale świetne piwo nie zawsze rekompensuje jej brak morza w rodzinnym Gdańsku.


OPOWIEŚCI Z KOŃCA ZIEMI
czyli W KRAINIE RENIFERÓW, BOGÓW I LUDZI

W przekładzie nazwa syberyjskiego półwyspu Jamał oznacza „koniec Ziemi”. Na stałe mieszkają tam jedynie rdzenni mieszkańcy – Nieńcy. Klimat jest surowy, a życie ludzkie dostosowane do potrzeb renifera, który jest nie tylko przyjacielem, ale też źródłem jedzenia i ubrań, środkiem transportu, a jego skórami pokrywa się czumy, czyli tundrowe domy. Żeby dotknąć tego zadziwjącego świata pokonałam wiele granic. Prelegentka opowie jak uczyła się codzienności mieszkając w czumie wspaniałej rodziny Akatteto, jak powozi się zaprzęgiem reniferów, jak tańczy dym w czumie, skąd według Nieńców bierze się zorza polarna i jak smakuje świeżo upieczony pant rena. Opowie też o tym, jak bardzo nasze potrzeby zmieniają życie ludzi na końcu Ziemi.

Więcej na:
http://www.youtu(...)uYROxTtQ
http://www.youtu(...)amp;hd=1

Po prelekcji będzie można nabyć książkę „Dobra krew: w krainie reniferów, bogów i ludzi”.

PATRONAT MEDIALNY:

Obrazek

Obrazek

dodal: witek (1 marca 2013)

Strona gł | O nas | Smocze łodzie | Wędrówka z muzą | Autostop | Forum | Szukaj | Archiwum | Kontakt

Copyright © 2002-2019 Polski Klub Przygody

Wszelkie uwagi dotyczące działania strony prosimy przesyłać do Administratora strony