Premiera książki Marcina Gienieczki

„Kierunek Północ”

Zapraszamy na trójmiejską premierę książki "Kierunek północ" połączoną ze spotkaniem z Marcinem Gienieczko, która odbędzie się w Contrast Cafe w Gdyni przy Bulwarze Nadmorskim. W trakcie spotkania autor będzie podpisywał swoją najnowszą książkę.

TERMIN: 13 kwietnia br. (sobota), godzina 19:00
MIEJSCE: Contrast Cafe, Bulwar Nadmorski

Tematem nowej książki znanego podróżnika Marcina Gienieczko, jest przemierzanie dalekiej północy. Pieszo, w kanoe, na nartach, skuterem, kajakiem - od północnych rubieży Norwegii po Półwysep Kolski, Góry Mackenzie w Kanadzie, skutą lodem rzekę Kołymę w północno-wschodniej Syberii oraz największą rzekę Syberii - Lenę. Od brzegów Bajkału po Ocean Arktyczny. Jest to wieloetapowa podroż przez miejsca, gdzie oprócz strzelających od mrozu świerków nie słychać nic. Czasami można tylko usłyszeć własne bijące serce.

Książka, wydana nakładem wydawnictwa Bellona, nie jest tylko podróżniczą opowieścią. Autor próbuje przedstawić zasady przetrwania na Dalekiej Północy, pokazuje świat zachodu i wschodu na Dalekiej Północy. Posiada dużo osobistych refleksji, spostrzeżeń, doświadczeń, walki z samym sobą.

W książce pada też pytanie:
- Czy autor chce przeżyć tylko dziką, męską i romantyczną przygodę? Czy może to wyrafinowana chęć dokonania wyczynu, który zostanie odnotowany w światowych kronikach podróżniczych zdarzeń? Gienieczko zwleka z odpowiedzią. Podczas tych wypraw sam nie może się zdecydować, którą ścieżkę wybrać.

Etap samotnej wędrówki przez daleką Północ jest kluczowym wątkiem dramaturgicznym książki. Gienieczko ma zaledwie wyobrażenie o tym, co może go na tej „drodze prawdy" spotkać. Reszta jest wielką niewiadomą. Również dla książki - dotarcie do celu i końcowy sukces nie jest tak ważny jak fakty zarejestrowane uszami, oczami i innymi zmysłami, które się wyostrzyły w głuszy syberyjskiej zimy. Książka jest niepowtarzalną okazją wyrażenia swojego stanu ducha, swoich emocji-właśnie tam, daleko od ludzi, w królestwie ciszy i pustki. To walka nie tylko z naturą, ale z ludźmi żyjącymi w wielkich metropoliach. Opowiada, że trzeba czasami iść na przekór losowi mimo różnych życiowych sytuacji nie koniecznie kończących się w iście hollywoodzkim stylu. Dzięki tej wieloetapowej podróży ożywił nie jeden wątek wyczytany z książek Jacka Londona. Odpowiedział też na pytanie do czego jest zdolny człowiek w ekstremalnych sytuacjach zdany tylko sam na siebie. Staje się obserwatorem przypominającym wałęsającego się bezdomnego psa. U kresu tej wieloletniej podroży po Dalekiej Północy podróżnik stwierdza, że tam, wśród żywiołów, wyłania się fundamentalna mądrość - naprawdę najważniejsze rzeczy w życiu to rodzina, zdrowie i miłość, a sama wędrówka liczy się bardziej niż jej cel. Tę lekcję podróżnik odrobił będąc pogrążony w samotności na Dalekiej Północy. Książa również przedstawia konsekwencje bycia podróżnikiem w Polsce - jakie są wyrzeczenia i jakie są z tym związane przeciwności losu.

Marcin Gienieczko jest podróżnikiem, który stawia sobie wielkie wyzwania. – mówi o autorze książki inny znany podróżnik i poszukiwacz przygód, Arkadiusz Pawełek - Poznajemy człowieka , który miał odwagę rzucić wyzwanie światu, który nie toleruje ludzi o słabej duszy. Świat przygody toleruje tylko tych, którzy mają niezwykle silną wolę walki, przetrwania i... improwizacji. Nie da się wszystkiego zaplanować! To, co wyłania się z kart tej książki, to człowiek, który miał czelność marzyć i żyć marzeniami. Marzeniami, które spełnia dla siebie i dla NAS.

Do książki jest dołączona płyta DVD z filmem autorstwa Marcina Gienieczko „Zagubiony na Jukonie” z muzyką kompozytora Marcina Rumińskiego, gdzie kamera pokazuje jeden z etapów wielkiej włóczęgi - przeprawę przez Góry Mackeznie. Film też uzupełnia obrazowo książkę.

Marcin Gienieczko ma 34 lata. Specjalizuje się w dużych projektach eksploracyjnych, jest przewodnikiem na canoe Jukon Terytorium, dziennikarzem, podróżnikiem, żeglarzem, zawodowym marynarzem morskim oraz śródlądowym. Pływał pod banderą holenderską, gdzie jako Matrose przeprowadzał wraz kapitanem statki z załadunkiem o wyporności 10 tysięcy ton. Mieszka w Trójmieście . Na swoim koncie ma przepłynięte rzekami ponad 12 tys. km. W 2003 roku przepłynął pontonem największą rzekę Alaski – Jukon (3100 km) a dwa lata później cały system rzeczny Mackenzie w canoe (4 tys. km). Pieszo pokonał góry Mackenzie (350 km) oraz na nartach i pieszo 600 km, w temperaturze minus 53 stopnie, rzekę Kołymę. W 2012 roku samotnie przepłynął w canoe od Rezerwatu Bajkalsko –Leńskiego aż po ujście do Morza Łapitiewów największą rzekę Syberii Lenę - 4328 km. To dziesiąta, co do długości rzeka świata.

Gienieczko współpracuje z czołowymi tytułami w Polsce: publikuje swoje reportaże i artykuły w prestiżowych magazynach przekazuje w nich swoje przeżycia podczas odbytych wypraw w najbardziej niedostępne rejony świata. Aktualnie podróżnik przygotowuje się do morderczego wyścigu w kanoe Jukon River Quest, gdzie w czerwcu tego roku jako pierwszy Polak będzie reprezentował Polskę. Wyścig będzie ukoronowaniem eksploracji Marcina na Północy. Po tych zmaganiach podróżnik "przeniesie" się na Amazonkę, gdzie podejmie próbę samotnego przepłynięcia w canoe największej rzeki globu. Projekt nazywa się „Solo Amazon”!


Obrazek

dodal: witek (19 kwietnia 2013)

Strona gł | O nas | Smocze łodzie | Wędrówka z muzą | Autostop | Forum | Szukaj | Archiwum | Kontakt

Copyright © 2002-2019 Polski Klub Przygody

Wszelkie uwagi dotyczące działania strony prosimy przesyłać do Administratora strony