Autostop 2006 Stu trzydziestu do Rygi

Prawie 130 osób z Polski i Francji wystartowało w tegorocznej dziewiątej edycji Międzynarodowych Mistrzostw Autostopowych, rozegranej podczas długiego, majowego weekendu. Tym razem trasa licząca ponad 800 kilometrów wiodła z Gdańska do stolicy Łotwy - Rygi. Wśród uczestników zawodów jak zawsze spotkać można było stałych bywalców tej imprezy. Byli jednak i tacy, dla których była to pierwsza w życiu przygoda z autostopem.

Na starcie wyznaczonym pod budynkiem Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku stawiła się prócz samych zawodników podzielonych na dwuosobowe zespoły, liczna widownia oraz przedstawiciele prasy i radia. Wśród uczestników można było usłyszeć głosy, że biorą udział w tych zawodach dla dobrej zabawy. Niektórzy z nich postanowili się po prostu sprawdzić. Inni z kolei chcieli zobaczyć kawałek Europy "za darmo".

Punktualnie o godzinie 12 organizatorzy dali sygnał do startu. Na wylotówkę z Gdańska zawodnicy dotarli komunikacją miejską. Dalej musieli liczyć już tylko na życzliwość kierowców. Nie mieli przy tym łatwego zadania. Pogoda ich nie rozpieszczała. W strugach deszczu oczekiwali aż uśmiechnie się do nich szczęście. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, że do stolicy Łotwy mogli dostać się tak naprawdę zaledwie jedną drogą. Nie było problemu z wyjazdem z okolic Trójmiasta. Kierowcy chętnie się zatrzymywali. Gorzej było jednak dalej, szczególnie w okolicach Mikołajek i Orzysza. Utknęło tam większość zespołów i pomimo tego, że o zawodach informowały rozgłośnie radiowe mieli oni poważne problemy ze złapaniem okazji.

Niektórzy postanowili jednak przejeżdżać nawet krótkie odcinki. W ten sposób zdarzało się, że zawodnicy zmieniali samochody po kilkanaście razy. Podróżowali przy tym bardzo różnorodnymi środkami lokomocji. Ta taktyka okazała się jednak właściwa. Późnym wieczorem okazało się, że różnice pomiędzy poszczególnymi zespołami wynoszą czasem kilkaset kilometrów. Gdy większość ekip spędzała jeszcze noc na Mazurach, na metę w Rydze zameldowali się pierwsi zawodnicy - Dawid Waśkowiak i Magda Zdunek. Dotarcie do bazy rajdu, mieszczącej się w Polskiej Szkole Średniej, zajęło im niewiele ponad 13 godzin. Zdobywcy drugiego miejsca, Rafał Lewandowski i Monika Kurek, stracili do mistrzów ponad trzy godziny. Kolejne zespoły docierały na metę w kilkudziesięciominutowych odstępach czasowych. Nie wszystkim jednak dopisywało szczęście. Na ostatnich zawodników trzeba było bowiem czekać ponad dobę. Na ich twarzach widać było jednak radość z osiągniętego celu.

Mistrzostwa zakończyło uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie pamiątkowych dyplomów wraz z nagrodami. Szczególnie cenne okazały się być karty EURO<26, a także prenumeraty magazynu "Poznaj Świat", który sprawował patronat medialny nad imprezą.

Międzynarodowe Mistrzostwa Autostopowe to cykliczna impreza organizowana od dziewięciu lat przez Polski Klub Przygody i organizacje studenckie z całego kraju. Pierwsze zawody odbyły się w 1998 r. na trasie z Warszawy do Budapesztu. Kolejne edycje autostopowych mistrzostw rozgrywane były na trasie z Gdańska do dużych miast europejskich, m.in. Pragi, Berlina, Lwowa, czy Wilna.
(witek)

dodal: cejot (6 maja 2008)

Strona gł | O nas | Smocze łodzie | Wędrówka z muzą | Autostop | Forum | Szukaj | Archiwum | Kontakt

Copyright © 2002-2019 Polski Klub Przygody

Wszelkie uwagi dotyczące działania strony prosimy przesyłać do Administratora strony