22 kwietnia 2012 - Motaława

Smoki przyłączają się do Akcji Pól Nadziei!

Pola Nadziei to coroczna kampania prowadzona przez Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie. Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata.

W tym roku Polski Klub Przygody postanowił przyłączyć się do akcji wspierając ją za pomocą Smoczej Łodzi pływając i kwestując na Gdańskiej Motławie w najbliższą Niedziele w godz. 13:00-15:00.

RUSZAJĄ 10. POLA NADZIEI

Celem akcji jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby lokalnych hospicjów oraz propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie.
Przywędrowała ze Szkocji, gdzie rozpoczęła ją Fundacja Marie Curie Cancer Care. W Polsce, jako pierwsze zorganizowało ją w 1998 roku Hospicjum Św. Łazarza z Krakowa. Obecnie Pola Nadziei odbywają się w ponad 40 polskich miastach. Akcja ma przypominać o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w ostatnim okresie życia. Co roku na początku października w okolicach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej ludzie na całym świecie sadzą żonkile przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach i na skwerach. W Gdańsku takie poletko jest na przykład na skrzyżowaniu przed Urzędem Marszałkowskim. Wiosną, kiedy żonkile kwitną, tysiące wolontariuszy wychodzi na ulice, do centrów handlowych, parków i gdzie się da i kwestuje na rzecz terminalnie chorych. Ofiarodawcy otrzymują za przekazany datek kwiat żonkila lub jego symbol nadziei na nowe życie – odrodzenie.

Na kogo zbieramy?
W tym roku po raz pierwszy cztery ośrodki organizują wspólnie finał Pól Nadziei.
Dom Hospicyjny im. Ks. Dutkiewicza w Gdańsku to miejsce dla 33 terminalnie chorych dorosłych. Równolegle z Hospicjum Stacjonarnym działa Hospicjum Domowe, które ma pod opieką 33 dzieci i 80 dorosłych w ich domach. Rocznie jest to ponad 1000 osób. Hospicjum im. Św. Józefa w Sopocie to miejsce dla 25 terminalnie chorych dorosłych. Hospicjum Św. Wawrzyńca w Gdyni to miejsce dla 25 terminalnie chorych dorosłych oraz 110 osób pod opieką Hospicjum Domowego. Hospicjum pw. Ojca Pio w Pucku – 25 osób w domu hospicyjnym i 20 osób dorosłych w Hospicjum Domowym.
Łącznie w ciągu roku wymienione hospicja opiekują się ok. 3000 chorych: dorosłych i dzieci.

Dlaczego to robimy?
Aby zapewnić opiekę jak największej liczbie potrzebujących pomocy chorych i ich rodzin.
Mimo że opieka w Hospicjum jest bezpłatna, Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje ok. 2/3 kosztów utrzymania pacjentów. Jeżeli chcemy pomóc większej liczbie osób, musimy pozyskać pozostałą część środków od ludzi dobrej woli i instytucji. Przez cały rok poszukujemy darczyńców oraz organizujemy różnego rodzaju akcje charytatywne. Pola Nadziei należą do akcji o najstarszej tradycji i największym zasięgu. Oprócz pozyskiwania funduszy na potrzeby lokalnych hospicjów chcemy propagować ideę opieki paliatywno-hospicyjnej, oswajając problem ciężkiej choroby i śmierci, budować społeczną odpowiedzialność biznesu, włączając świat biznesu do różnych akcji charytatywnych oraz stworzyć modę na wolontariat. Wolontariat, jako postawę, która powinna wpisana w codzienność każdego człowieka: dorosłego i dziecka. Postawę, która zmienia jakość życia zarówno potrzebującego, jak i obdarowanego. Wolontariat jako wyraz międzypokoleniowej solidarności na drodze, która w końcu
nie ominie nikogo.

Niedziela 22 kwietnia 2012 – wielka kwesta wolontariuszy na rzecz hospicjów. Około 5000 wolontariuszy w żółtych koszulkach i z żonkilami w dłoniach wyruszy pod kościoły, parki, na plaże, skwery i inne tereny spacerowe na Pomorzu. Puck, Gdynia, Sopot i Gdańsk – to centra tegorocznej akcji. Do udziału w kweście zaprosiliśmy, oprócz młodzieży, nauczycieli, aktorów, biznesmenów, sportowców, polityków i wszystkich ludzi dobrej woli oraz władze samorządowe.

Kweście towarzyszyć będą liczne imprezy.

W Gdańsku – przy molo w Brzeźnie (10.00–13.00) oraz na Długim Targu (13.00-20.00).W Sopocie w okolicy molo (11.00-17.00), w Gdyni w okolicy Gemini ( 13.00-17.00), w Pucku wokół domu hospicyjnego (11.00-14.00)

dodal: czerwony (17 kwietnia 2012)

Strona gł | O nas | Smocze łodzie | Wędrówka z muzą | Autostop | Forum | Szukaj | Archiwum | Kontakt

Copyright © 2002-2019 Polski Klub Przygody

Wszelkie uwagi dotyczące działania strony prosimy przesyłać do Administratora strony