Festiwal Podróżników

3 Żywioły

Na zakończonym w nocy z niedzieli na poniedziałek (18/19.03.2012) „9. Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły” i „Trzy Żywioły – Festiwal Filmów świata” w Krakowie, głosami publiczności przyznano nagrodę „Czwarty Żywioł”. Laureatami zostali Jacek Hugo-Bader za opowieść „Dzienniki kołymskie” i Lucy Walker za film dokumentalny „Śmietnisko”.

„Jadę na Kołymę, żeby zobaczyć, jak się żyje w takim miejscu, na takim cmentarzu. Najdłuższym. Można się tu kochać, śmiać, krzyczeć z radości? A jak tu się płacze, płodzi i wychowuje dzieci, zarabia, pije wódkę, umiera?” – tak o podroży do Rosji mówił Hugo-Bader w swojej książce – reportażu. Tym razem miał okazję opowiedzieć o wyprawie na Kołymę festiwalowej publiczności, która w liczbie blisko tysiąca osób szczelnie wypełniła dwie salę Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie. Hugo-Bader zaczarował błyskotliwymi puentami, wciągającą narracją i autentycznością.

W kategorii „film” zwyciężył dokument Lucy Walker „Śmietnisko”. Ten nominowany do Oscara, okraszony muzyką Moby’ego obraz określany jest jako “Slumdog Milioner z ulicy filmów dokumentalnych”. To zapis trzyletniej przygody słynnego nowojorskiego twórcy pop-artu Vika Muniza, który wyrusza do ojczystej Brazylii, gdzie udaje się na największe na świecie wysypisko śmieci, Jardim Gramacho, mieszczące się na peryferiach Rio de Janeiro, by zrealizować projekt, który poprawi życie miejscowych zbieraczy odpadów.
Festiwal Podróżników Trzy Żywioły to jednak z największych i najciekawszych imprez podróżniczych w Polsce. Słynie z świetnych filmów dokumentalnych i starannie dobieranych pokazów – opowieści z różnych zakątków świata. Odbywa się od 2004 roku w Krakowie, od kilku lat także we Wrocławiu i Srebrnej Górze. W dniach od 20 do 22 kwietnia tego roku festiwalowe filmy dokumentalne będzie można zobaczyć na warszawskiej edycji Festiwalu, która odbędzie się w kinie Wisła.

Obrazek

Fot. Tomasz Siuda


16-18 marca 2012 r.

Nowohuckie Centrum Kultury
Kraków, al. Jana Pawła II 232

Lokalizacja: http://maps.(...)08804976


Rusza cykl imprez podróżniczych “Trzy Żywioły 2012″!

Pod prąd apokaliptycznym zapędom 2012 roku nie zamierzamy zwalniać tempa i zapraszamy na cykl tegorocznych, żywiołowych Imprez. Zaczynamy w Krakowie: „9. Festiwal Podróżników Trzy Żywioły” i “Trzy Żywioły Festiwal Filmów Świata” odbędą się od 16 do 18 marca 2012 w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Z okazji roku 2012 na Trzech Żywiołach nie zabraknie refleksji nad kondycją świata i nas samych. Oczywiście przez pryzmat podróży.

„Planeta według Kreta” – Jarosław Kret w pogodny sposób, barwnie opowie o swoich podróżach po INDIACH. Trudny kawałek świata i historii – w sposób, który nie męczy i nie przytłacza swoją wagą – przedstawi reportażysta Gazety Wyborczej Jacek Hugo-Bader („Dzienniki Kołymskie”).

Obrazek


Zbyszek Pawlak przez ponad 10 lat mieszkał w Środkowej Azji, biorąc udział w licznych projektach edukacyjnych i humanitarnych. W swoim wyjątkowo emocjonalnym pokazie – z podróży Jedwabnym Szlakiem – skupi się na obrazie ścierających się światów, Wschodu z Zachodem. Ania Olej-Kobus i Krzysztof Kobus zabiorą nas w niezwykle barwną podróż do jednego z najciekawszych krajów Afryki – Namibii. Jakub Rybicki zafunduje nam podróż w czasie – do średniowiecza, które namierzył w najbardziej zapomnianym zakątku Afganistanu, z dala od działań wojennych. Jak tam było pół wieku temu dopowie himalaista Marian Bała, który w latach 60-tych wielokrotnie odwiedzał Afganistan.

Obrazek


Wzorem ubiegłych lat nie zabraknie magicznych miejsc w Polsce –niestrudzona poszukiwaczka skarbów i legend Dolnego Śląska Joanna Lamparska zabierze w podróż do miejsc nieoczywistych – m.in. zdradzi tajemnicę ukrycia Bursztynowej Komnaty. Tę najbardziej prawdopodobną, oczywiście. Podróż dookoła świata nie wyjeżdżając z Londynu? – To nie prowokacja, ale genialny pomysł Jarka Sępka pokazania odmienności świata, który jest na wyciągniecie ręki. Czy pasja podróżowania może obudzić cos więcej niż empatię? Tak, Staszek Kotlarczyk poszedł krok dalej, postanowił pomóc bardzo biednym ludziom z etiopskiej prowincji organizując zabiegi medyczne uzdrawiające ich oczy. To będzie niesamowita opowieść – pokaz „Oczy Etiopii”, który – gwarantujemy – wyzwoli w Was ogromne emocje. Będą jak zawsze żywiołowe nagrody dla publiczności, premiery książek i wystawy fotograficzne.

Obrazek


Tuż obok Festiwalu Podróżników, już kilka lat temu rozgościł się młodszy brat: “Trzy Żywioły Festiwal Filmów Świata” – festiwal najlepszych filmów dokumentalnych o cywilizacji, podróżach i łyku adrenaliny. Zobaczymy m.in. znakomity „180 stopni na południe”. To poza dokumentem o ekstremalnym wyczynie, próba głębszego zastanowienia się nad losami społeczeństw „dotkniętych” przez cywilizację, później świat współczesnych kobiet skazanych w Ghanie na życie jako „wiedźmy” („Wiedźmy z Gambagi”). Nie zabraknie też nominowanego do Oscara pełnometrażowego “Śmietniska”. Film z muzyką Moby’ego opowiada historię nowojorskiego twórcy pop-artu Vika Muniza, który wyrusza do ojczystej Brazylii, na największe na świecie wysypisko śmieci. Film zdobył nagrodę publiczności „Czwarty Żywioł” na “Trzy Żywioły Festiwal Filmów Świata” we Wrocławiu końcem 2011 roku.

Co dalej? Nie zabraknie warsztatów podróżniczych, które od kilku lat cieszą się niezwykłą popularnością. Katarzyna Mazurkiewicz doradzi jak zorganizować wyprawę do Indii, Piotrek Trybalski podpowie jak poradzić sobie z fotografią uliczną w podróży, Jacek Szymczak zaprosi na praktyczny warsztat filmowca – podróżnika w pigułce, a Hubert Olender i Dorota Ludwicka (Fly4free) jak i gdzie kupować najtańsze bilety lotnicze.

Mamy dla Was zestaw wydarzeń specjalnych:
• premiera absolutnie żywiołowej niespodzianki wydawniczej (będziecie zaskoczeni!)
• premiera najnowszej książki Robba Maciąga „Tysiąc szklanek herbaty”
• premiera książki Piotrka Trybalskiego „Fotograf w podróży”
• do tego swoje książki podpisywać także będą: Jarek Kret, Jacek Hugo-Bader, Joanna Lamparska, Jarek Sępek, Marek Tomalik i Piotr Trybalski.

Imprezę jak zwykle poprowadzą: Marek Tomalik i Piotrek Trybalski.


PROGRAM:

PIĄTEK, 16 marca 2012

Sala kinowa, wstęp za biletami
19:00 – 19:30 Otwarcie 9. Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły i 3. Trzy Żywioły Festiwal Filmów Świata
19:30 – 24:00 3. Trzy Żywioły Festiwal Filmów Świata
1. 180 stopni na południe (85’)
Przerwa 15 min
2. Wiedźmy z Gambagi (55′)
Przerwa 15 min
3. Śmietnisko (90’) – Film nominowany do Oscara

SOBOTA, 17 marca 2012

Blok: Warsztaty Podróżnicze Trzy Żywioły:
Sala kinowa, wstęp wolny, opisy warsztatów
12:00-13:00 – Warsztat: Jak zorganizować wyprawę do Indii – Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie
13:00-14:00 - Warsztat: Fotografowanie w podróży – fotografia uliczna oraz premiera najnowszej książki Piotra Trybalskiego „Fotograf w Podróży” - Piotr Trybalski
14.00-15.00 - Przerwa, kuluary, pokazy fotokastów

Blok: Pokazy, spotkania z podróżnikami:
Sala kinowa, wstęp za biletami, opisy pokazów
15:00-15:15 - Otwarcie drugiego dnia Festiwalu
15:15-16:15 - Namibia – 9000 km afrykańskiej przygody – Ania Olej-Kobus i Krzysztof Kobus
16:15-17.00 – Powrót do średniowiecza. Afganistan – Jakub Rybicki
17.00-17.15 - Afganistan retro, czyli pół wieku wcześniej – Marian Bała
17.00-17.15 - Afganistan retro, czyli pół wieku wcześniej – Marian Bała
17.15-18.00 - Przerwa, kuluary, pokazy fotokastów
18:00 19:00 – Opowieści z Jedwabnego Szlaku – Zbyszek Pawlak
19:00 20:00 - Gość Wieczoru: Dzienniki Kołymskie – Jacek Hugo-Bader
20.00-20.30 – Przerwa, kuluary, pokazy fotokastów

Blok: Filmy dokumentalne:
20:30-24:00 Trzy Żywioły Festiwal Filmów Świata
1. Czwarta rewolucja (87′)
Przerwa
2. YOGAWOMAN (84′)

NIEDZIELA, 18 marca 2012

Blok: Warsztaty Podróżnicze Trzy Żywioły:
Sala kinowa, wstęp wolny, opisy warsztatów
12:00-13:00 – Warsztat: Sztuka (taniego) latania – Dorota Ludwicka i Hubert Olender
13:00-14:00 - Warsztat: Praktyczny warsztat filmowca podróżnika w pigułce – Jacek Szymczak (TVN)
14:00-15.00 - Przerwa, kuluary – pokazy fotokastów

Blok: Pokazy, spotkania z podróżnikami:
Sala kinowa, wstęp za biletami, opisy pokazów
15:00 15:15 – Otwarcie trzeciego dnia Festiwalu
15:15 16:15 - W 80 dni dookoła świata (nie wyjeżdżając z Londynu) – Jarek Sępek
16:15 17:15 - Tajemnice, zamki, podziemia (Dolny Śląsk) – Joanna Lamparska
17:15-17:45 – Premiera najnowszej książki Robba Maciąga „Tysiąc szklanek herbaty” – spotkanie autorskie (sala kawiarniana)
17.45-18.00 - Przerwa, kuluary, pokazy fotokastów
18:00-19:00 – Oczy Etiopii – Staszek Kotlarczyk
19:00-20:00 - Gość Wieczoru: Planeta według Kreta – Moje Indie – Jarosław Kret
20:00-20.30 - Przerwa, kuluary, pokazy fotokastów

Blok: Filmy dokumentalne:
Sala kinowa, wstęp za biletami, , opisy filmów
20:30-23.30 – Trzy Żywioły Festiwal Filmów Świata
1. Adoptowani (89’)
2. Życie Jane (107’)
23.30 - Ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagrody publiczności „Czwarty Żywioł” za najlepszy pokaz i najlepszy film festiwalu
23.45 – Losowanie nagrody głównej dla publiczności

ORGANIZATORZY: Nowohuckie Centrum Kultury, Onet.pl, Klub Podróżników Trzy Żywioły, Agencja PR& Marketingu Interaktywnego TravelBrain.pl

PATRONI MEDIALNI: Focus, Dziennik Polski, Traveler National Geographic, GoPlanet.pl, Travel Channel, Globtroter.pl, plFoto.com, Fotografwpodrozy.pl, Magazyn FotoGea.com

SPONSORZY: Wydawnictwo Pascal – nagrody dla publiczności, Wydawnictwo Bezdroża – przewodniki dla publiczności, Wydawnictwo Otwarte – książki dla publiczności,

PARTNERZY: UrlopwPolsce.pl, Laboratorium Sztuki PI, Skauting.pl, Imprezy Podróżnicze, Wyprawy W Sedno Sprawy

CENY BILETÓW:
Karnet na wszystkie dni Festiwalu: 70 zł
Karnet na piątek, 16 marca: 25 zł (miejsca siedzące, numerowane), 15 zł (bez gwarancji miejsca siedzącego, sprzedaż po wyczerpaniu się biletów na miejsca siedzące)
Karnet na sobotę, 17 marca: 30 zł (miejsca siedzące, numerowane), 15 zł bez gwarancji miejsca siedzącego, sprzedaż po wyczerpaniu się biletów na miejsca siedzące)
Karnet na niedzielę, 18 marca: 30 zł (miejsca siedzące, numerowane), 15 zł (bez gwarancji miejsca siedzącego, sprzedaż po wyczerpaniu się biletów na miejsca siedzące)

ZAKUP BILETÓW:
• przez Internet: http://bilety.3zywioly.pl (płatność przelewem i PayPalem)
• w kasie NCK w godz. 9.00-19.00 oraz przed pokazami. UWAGA: rekomendujemy zakup biletów drogą online lub na kilka dni przed imprezą.

Wejście na “Warsztaty Podróżnicze Trzy Żywioły” jest BEZPŁATNE

Więcej: www.3zywioly.pl

dodal: witek (13 marca 2012)

Strona gł | O nas | Smocze łodzie | Wędrówka z muzą | Autostop | Forum | Szukaj | Archiwum | Kontakt

Copyright © 2002-2019 Polski Klub Przygody

Wszelkie uwagi dotyczące działania strony prosimy przesyłać do Administratora strony