Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów

KOLOSY za rok 2011

9-11 marca 2012 r.

Hala Sportowo-Widowiskowa Gdynia
Gdynia, ul. Kazimierza Górskiego 8

Lokalizacja: http://maps.(...)64575150

WSTĘP WOLNY

Imponujące podróże dookoła świata, trawers Atlantyku kajakiem, ambitne przejścia w Karakorum czy rekord świata w nurkowaniu to tylko kilka z blisko dziewięćdziesięciu pozycji programu wyjątkowo zapowiadających się w tym roku Kolosów. Początek imprezy już 9 marca. Finał, który poprowadzą Kinga Baranowska i Piotr Pustelnik, dwa dni później - w niedzielę popołudniu. A wszystko to jak zwykle w Gdyni, w nowoczesnej Hali Sportowo-Widowiskowej przy ul. Kazimierza Górskiego. Zapraszamy do udziału w największej w Polsce dorocznej imprezie środowiska podróżniczego!

Prestiżowe statuetki za podróżnicze dokonania roku w kategoriach „Podróże”, „Żeglarstwo”, „Alpinizm”, „Eksploracja jaskiń” oraz „Wyczyn roku” zostaną wręczone już po raz trzynasty, a ceremonia odbędzie się tradycyjnie w ostatni dzień trwania Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Jak co roku Kapituła Kolosów przyzna również Super Kolosa za całokształt osiągnięć.

Przez trzy dni od rana do wieczora w dużej (3,5 tys. miejsc siedzących) i małej (120-osobowej) sali odbywać się będą prezentację z wypraw do wszystkich zakątków Ziemi. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na wspomniane już fenomenalne wyprawy dookoła świata. Słynni Kinga i Chopin znaleźli godnych następców. Choćby w osobie Pawła Kilena, który, jak oni, spędził w podróży pięć lat i pokonał ponad 200 tys. km, rzadko cokolwiek planując. Niemal dokładnie to samo można powiedzieć o Michale Frąckowiaku, a niewiele „gorsi” są też Izabela i Kamil Gamańscy, którym powrót z Singapuru do Polski, celowo nie najkrótszą drogą, zajął 1340 dni. A jest jeszcze Piotr Kuryło, który w podróży był co prawda „tylko” przez rok, ale nie mogło być inaczej, bo on kulę ziemską obiegł.

Fani wyczynu i twardych, wymiernych osiągnięć, nie powinni przegapić występów Aleksandra Doby i Krzysztofa Starnawskiego. Doba jako pierwszy człowiek samotnie przepłynął kajakiem z Afryki do Ameryki Południowej wykorzystując wyłącznie siłę własnych mięśni, Starnawski natomiast w listopadzie 2011 r. ustanowił w Morzu Czerwonym rekord świata w nurkowaniu na obiegu zamkniętym (-283 m pod powierzchnią wody).

Nie zabraknie też silnie reprezentowanych w ostatnich latach przedsięwzięć rowerowych: będzie Piotr Milaniak ze swoją zimową podróżą po Tybecie, będzie niepodrabialny Piotr Strzeżysz, którego tym razem rzuciło do Ameryki Północnej, a także uczestnicy sztafety „Afryka Nowaka”, która po ponad dwóch latach dojechała do mety.

W programie Kolosów rzecz jasna znalazło się też miejsce dla żeglarzy, alpinistów i grotołazów. Kpt. Joanna Pajkowska opowie o rejsie „prawie dookoła świata” jachtem „Asia”, Monika Witkowska o wyprawie przez trudne do żeglugi arktyczne akweny na Wyspę Wrangla oraz Czukotkę, a Bronisław Radliński o podróży „Solanusem” wokół Ameryk.

Ci, którzy na bieżąco śledzą to, co ważne w polskim wspinaniu, nie będą zaskoczeni obecnością na Kolosach Oli Dzik (w 2011 r. zdobyła swój pierwszy ośmiotysięcznik), Tomka Kowalskiego (ubiegłoroczny laureat Nagrody im. Andrzeja Zawady przedstawi relację ze swojej próby zdobycia tytułu „Śnieżnej Pantery” w rekordowym tempie) czy Roberta Szymczaka (próba pierwszego wejścia na Broad Peak zimą). Z kolei w dziedzinie eksploracji jaskiń najciekawsze rzeczy z udziałem Polaków działy się w ubiegłym roku w Alpach Austriackich i o tym też oczywiście będzie mowa na Kolosach.

Ważnym punktem imprezy będą w tym roku jubileusze, stanowiące okazje do przypomnienia dwóch wybitnych osiągnięć polskich podróżników: Władysława Wagnera, pierwszego Polaka, który opłynął kulę ziemską jachtem żaglowym (w 80. rocznicę rozpoczęcia rejsu) oraz Piotra Chmielińskiego, członka Kapituły Kolosów, ćwierć wieku po zakończeniu wyprawy, podczas której spłynął każdy kilometr Amazonki od źródeł aż do jej ujścia.

Prezentacjom wypraw oraz pokazom zdjęć i filmów zgłoszonych do Kolosów i Fotoplastykonu towarzyszyć będą salon sprzętu i odzieży outdoorowej, Salon Mediów Podróżniczych oraz - po raz pierwszy w takiej formule - spotkania z autorami podróżniczych książek: Andrzejem Boberem, Michałem Pauli i Tomaszem Michniewiczem, a także z Bernadette McDonald, która przyjeżdża do Gdyni prosto z Kanady, by od Kolosów rozpocząć promocję polskiego wydania swojej książki o złotej erze polskiego himalaizmu, oraz z bohaterami jej opowieści i tamtych wydarzeń - Krzysztofem Wielickim i Leszkiem Cichym.

Jak co roku odbędzie się również seminarium. Tym razem na temat tego, w iluosobowym składzie najlepiej podróżować i jak skompletować ekipę. Głos zabiorą zarówno zwolennicy wypraw zespołowych, wyjazdów rodzinnych jak i zadeklarowani samotnicy.

Ponadto bezpośrednio po niedzielnej ceremonii wręczenia Kolosów i nagród im towarzyszących będzie miał miejsce finał Memoriału im. Piotra Morawskiego, "Miej Odwagę!".

PROGRAM IMPREZY:
- duża sala: http://www.kolos(...)uza-sala
- mała sala: http://www.kolos(...)ala-sala
- spotkania z autorami książek podróżniczych: http://www.kolos(...)zniczych

Organizatorami 14. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są MART i miasto Gdynia. Przy tworzeniu imprezy czynny udział bierze także Polski Klub Przygody, który jest oficjalnym partnerem spotkań.

Źródło: www.kolosy.pl

dodal: witek (9 marca 2012)

Strona gł | O nas | Smocze łodzie | Wędrówka z muzą | Autostop | Forum | Szukaj | Archiwum | Kontakt

Copyright © 2002-2019 Polski Klub Przygody

Wszelkie uwagi dotyczące działania strony prosimy przesyłać do Administratora strony