IV Otwarte Spotkania Artystyczne

Muzyczna Zohylina 2011

4 dni koncertów na zakończenie podhalańskiego lata – Sojka, Andrus, Armia, Closterkeller, Habakuk, Jelonek, Pustki, Ankh, Łada Gorpienko, Atmasfera, EKT Gdynia, Yeskiezsirumem, Łowcy.B, Konkurs Piosenki Różnej i ...Papua etnografa Kuby Urbańskiego.

Czeka nas 50 godzin muzyki , 13 koncertów, dwa występy kabaretów, spotkanie z podróżnikiem i co najmniej 20-tu wykonawców w przesłuchaniach konkursowych. Cztery dni ( od środy do soboty), w krajobrazie najpiękniejszej panoramy Tatr Wysokich, na najwyższej scenie RP (1138 m n.p.m.).

Zohylina w gwarze góralskiej oznacza miejsce osłonięte od wiatru, gdzie można się schronić, znaleźć dla siebie azyl, przeczekać zły czas. Muzyczna Zohylina to azyl dla wartościowej, ponadczasowej muzyki i słowa. Festiwal organizowany od 4 lat przez Fundację Harcerstwa Polskiego Schronisko Głodówka w tym roku odbywa się w trzech miejscach: Bukowinie Tatrzańskiej (Schronisko Głodówka), Nowym Targu (Miejski Ośrodek Kultury) i Zakopanem (Sanktuarium na Krzeptówkach).

Muzyczną Zohylinę rozpoczyna niezwykły koncert w niezwykłym miejscu. „Tryptyk Rzymski” do słów Jana Pawła II w Sanktuarium na Krzeptówkach wykona kwintet Stanisława Sojki. Nie ulega wątpliwości, że będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych roku na Podhalu. To medytacje, rzecz o „zdziwieniu” człowiekiem i światem. Muzyka Sojki eksponuje słowa Wielkiego Papieża. Mam uczucie, wręcz przekonanie, że to nie ja pisałem muzykę. Prowadziło mnie słowo za, słowem, zdanie za zdaniem – powiedział po ukończeniu dzieła.

Drugi dzień Muzycznej Zohyliny upłynie po większej w klimatach piosenki autorskiej, literackiej – w różnych językach i brzmieniach. Już od 10.00 trwają na Głodówce przesłuchania Konkursu Piosenki Różnej. Artur Andrus – doskonale znany z radiowej Trójki i telewizyjnego Szkła Kontaktowego zaprosi w nowotarskim MOKu na swój autorski program i poprowadzi kolejne koncerty. EKT Gdynia, jeden z najpopularniejszych zespołów śpiewających szanty, rozpocznie czwartkowe granie na plenerowej scenie przy Schronisku Głodówka. Mieszkająca w Polsce ukraińska piosenkarka, związana z krakowskim Loch Camelot, Łada Gorpienko zaśpiewa m.in. piosenki Okudżawy i Wysockiego. Jeszcze dobrze przed północą zagrzmi Closterkeller, czyli zdrowa porcja klimatycznego rocka z poetyckimi tekstami charyzmatycznej Anji Orthodox. A po północy – ciąg dalszy piosenek z dobrym tekstem – wystąpią laureaci konkursu Piosenki Różnej, poprzedniej edycji Muzycznej Zohyliny – Chwila Nieuwagi i H'ernest.

Łowcy.B to pomieszanie absurdu z terapią nerwic, a wszystko w atmosferze radosnej nieprzewidywalności. Wiadomo jednak, że zdarzy się to w piątek o 16.00 w Nowym Targu (MOK). Potem trzeba pędzić po MOC na Głodówkę, gdzie o 19.00 zagrają Pustki – czyli Leśmian, Wyspiański, Broniewski w klimatach alternatywnego rocka rodem z …Nowego Jorku. Jelonek też poeta, tyle, że skrzypiec. Prócz Paganiniego, Vivaldiego wirtuozersko i z wielkim czadem zagra Chopina i Hendrixa. Pozostająca w doskonałej kondycji Armia sprawi, że MOC będzie z nami. Jak oni to robią, że po ćwierć wieku grania mają energię porównywalną z tą ze słynnej „Legendy”(1990)? Po północy przypomni się kultowy ANKH, w rockowo-jazzującym programie „Free Sound”.

Sobota, ostatni dzień Muzycznej Zohyliny, to dzień na uspokojenie emocji i powrót do źródeł. O 17.00 rozpoczną laureaci Konkursu Piosenki Różnej. Dobrze ukołysze Habakuk, jeden z najlepszych regałowców na naszej ziemi. Yeskiezsirumem po ormiańsku znaczy „kocham Cię”. Ich folk różnych stron świata posplata się z poezją bliższą krajowi nad Wisłą. Na finał ukraińska Atmasfera, laureat publiczności z Woodstocku 2009, utrzyma klimat grając atmosferyczny folk z różnych szuflad. Potem już tylko statki światła popłyną ponad Tatry, jak te puszczane wodami Gangesu – aby tu wrócić za rok.

Przybywajcie na Głodówkę!

Program, karnety, info – www.muzycznazohylina.pl

dodal: witek (19 sierpnia 2011)

Strona gł | O nas | Smocze łodzie | Wędrówka z muzą | Autostop | Forum | Szukaj | Archiwum | Kontakt

Copyright © 2002-2019 Polski Klub Przygody

Wszelkie uwagi dotyczące działania strony prosimy przesyłać do Administratora strony