Na ścieżkach przygody

Chan Tengri - siedmiotysięcznik, czy jeszcze nie?

Europejska Szkoła Hotelarstwa, Turystyki i Przedsiębiorczości
Sopot, ul. Zamkowa Góra 25

Lokalizacja: http://maps.(...)amp;z=16

17 grudnia 2010 r., godz. 19:00

Polski Klub Przygody we współpracy z Europejską Szkołą Hotelarstwa, Turystyki i Przedsiębiorczości w Sopocie organizują kolejne spotkanie z cyklu „Na ścieżkach przygody”. W piątek, 17 grudnia 2010 r. o godz. 19:00 gościem wieczoru będzie podróżnik Wojciech Suchy, który opowie o swojej ostatniej wyprawie na Chan Tengri.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do budynku uczelni mieszczącego się w Sopocie przy ul. Zamkowa Góra 25 (obok Aqua Parku, SKM Sopot Kamienny Potok).


Zarząd
Polskiego Klubu PrzygodyCHAN TENGRI
- Chan Tengri (7010 m n.p.m.) jest drugim co do wysokości szczytem pasma Tienszanu, leżącym na pograniczu kazachsko-kirgizko-chińskim. Jego smukła, piramidalna sylwetka i olbrzymie ściany (do 2800 m) spowodowały, że potocznie nazywany jest „małym K 2”. Różowy i szary marmur, z którego jest zbudowany, przyciągał uwagę już w czasach antycznych. Szczególnie pięknie góra prezentuje się w czasie zachodu słońca, który nadaje jej niesamowite barwy.

Klimat w rejonie szczytu jest na tyle surowy, że pozwala zaliczyć ją do grona najsurowszych i najzimniejszych gór na świecie. Pierwszą osobą, która wspięła się na wierzchołek był ukraiński alpinista M. Pogrebetskiy w 1931 roku. Wschodnia ściana została pokonana jednak dopiero w 1988 roku. Najtrudniejsze technicznie drogi znajdują się na ścianie północnej, która wyrasta na ponad 2000 m. Tylko raz zdobyto tę górę w zimie. Dokonał tego W. Kriszczaty w 1992 roku. To chyba wystarczająca rekomendacja dla trudności tego szczytu.

W 2010 r. w okolicach Chan Tengri działało co najmniej 26 osób z Polski. Jedynie dwójce z nich udało się wejść na szczyt. W dniu 11 sierpnia dokonali tego Jacek Żebracki ze Szczawnicy i Wojciech Suchy z Gdańska.Obrazek

WOJCIECH SUCHY
- członek Polskiego Klubu Przygody, prezes Gdańskiego Bractwa Przygody Almanak, podróżnik, pilot wycieczek, instruktor surwiwalu. Jest dziesięciokrotnym laureatem rajdu Harpagan oraz kilkunastokrotnym laureatem podobnych zawodów w Polsce. Pomysłodawca i główny organizator Ekstremalnego Rajdu „Próba Mamuta”. Miłośnik gór. Na swoim koncie ma zdobycie m.in. Mont Blanc (zimą i latem), Elbrus (trzykrotnie), Aconcagua, czy Chan Tengri.

Więcej na:
www.bractwo.almanak.pl

dodal: witek (16 grudnia 2010)

Strona gł | O nas | Smocze łodzie | Wędrówka z muzą | Autostop | Forum | Szukaj | Archiwum | Kontakt

Copyright © 2002-2019 Polski Klub Przygody

Wszelkie uwagi dotyczące działania strony prosimy przesyłać do Administratora strony