Gdynia stolicą globtroterów i zdobywców

KOLOSY 2002 Podróżnicze święto

Na początku marca szlaki większości polskich podróżników i zdobywców spotkały się w Gdyni. To tu właśnie przez trzy dni odbywały się V Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, w tym roku dodatkowo połączone z wręczeniem prestiżowych nagród - Kolosów, nazywanych często podróżniczymi Oscarami. Dotychczas tradycyjnie wręczano je w Krakowie - teraz trafiły nad morze.

W wypełnionej do granic możliwości sali Teatru Miejskiego połączona pasją podróżowania publiczność słuchała prelekcji bardziej i mniej znanych globtroterów z całej Polski. Zarówno tych, którzy stawiają dopiero swe pierwsze kroki, jak i tych prawdziwych wyprawowych sław, zdobywców i badaczy.
Dla bohaterów gdyńskiej imprezy nie ma tajemnic chyba żaden zakątek święto świata. Azja, Afryka, Ameryka, najwyższe góry i najdłuższe rzeki, najgłębsze jaskinie i kaniony. Wszędzie tam żądza przygody gna naszych rodaków. Z roku na rok obserwuje się przy tym coraz większą pomysłowość, zwłaszcza wśród młodych podróżników. Można było posłuchać prelekcji o wyprawach pieszych, rowerowych, motocyklowych i o tym, jak się podróżuje po świecie pontonem czy... traktorem.
Coraz częściej zdarzają się wyprawy samotne, budzące tym większy podziw w tak niebezpiecznym przecież dziś świecie. Zwłaszcza gdy ktoś zapuszcza się, na przykład, do zrewoltowanych zakątków Afryki, czy też - gdy kulę ziemską okrąża samotna dziewczyna.
Na spotkaniach jak zwykle już nie zabrakło alpinistów, a wśród nich Ryszarda Pawłowskiego i Aleksandra Lwowa, uczestników wielu wypraw w góry Ameryki Południowej i Północnej, w Himalaje czy w Karakorum.
Piotr Chmieliński, który na imprezę przyleciał specjalnie ze Stanów Zjednoczonych, opowiadał o przepłynięciu kajakiem całej Amazonki, a także o tym, jak wraz z grupą przyjaciół odkrywał wnętrze kanionu rzeki Colca w Peru - najgłębszego na świecie!
Gdyńskie spotkania kolejny już raz były okazją do wymiany doświadczeń, czerpania pomysłów na nowe wyprawy, a często do znalezienia partnerów, z którymi można realizować najbardziej zwariowane pomysły.
Kulminacyjnym punktem imprezy było przyznanie Kolosów za rok 2002. Podczas uroczystej gali, kapituła uhonorowała kilka najważniejszych dokonań ubiegłego roku, wręczając pamiątkowe statuetki i wyróżnienia.
Przyznana została również nagroda im. Andrzeja Zawady, fundowana przez Urząd Miasta Gdyni dla młodego podróżnika. Tym razem laureatem został Tomasz Fiedorowicz, grotołaz, z długim już wykazem podziemnych zdobyczy, pragnący wraz z Amerykanami zaatakować rekord głębokości świata w meksykańskiej jaskini Chieve.
witek)/Poznaj Świat

W tym roku KOLOSY przyznano tylko w trzech z pięciu kategorii
- W kategorii PODRÓŻE statuetkę otrzymali Marek Tomalik i Paweł Bulski, uczestnicy wyprawy w dzikie rejony Australii. Przyznano również dwa wyróżnienia: Michałowi Witkiewiczowi za samotną wyprawę po granicy kontynentów oraz Magdalenie Rakowicz za podróż dookoła świata.
- Kolosa w kategorii ALPINIZM otrzymał Jacek Czyż za wytyczenie nowej drogi na El Capitan w USA, jednej z najtrudniejszych dróg wspinaczkowych świata. Wyróżniono też zespół w składzie: Marcin Tomaszewski, Krzysztof Belczyński i Michał Bulik za wytyczenie nowej drogi wspinaczkowej na Ziemi Baffina.
- W kategorii EKSPLORACJA JASKIŃ Kolosa przyznano grupie grotołazów z Nowego Sącza za eksplorację Jaskini Małej w Tatrach. Zaowocowała ona odkryciem największej ze znanych dotąd jaskiń w polskich górach. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał zespół pod kierownictwem Andrzeja Ciszewskiego za eksplorację jaskini w austriackich Wysokich Taurach.
- Kolosów w kategorii ŻEGLARSTWO oraz WYCZYN ROKU nie przyznano. Wyróżniono tylko kapitana Wacława Strusińskiego za rejs "Ale-fantem" na Spitsbergen oraz grupę kajakarzy Akademickiego Klubu Kajakowego "Bystrze" z Krakowa za spłynięcie rzeką Colca.
- Jak co roku swoją nagrodę przyznała też Rada Dziennikarzy, która uhonorowała Jacka Karasia i Rafała Świętoniowskiego za wyprawę psim zaprzęgiem "Śladami odkrywców Arktyki".
- SUPER KOLOSA za całokształt dokonań otrzymał profesor Ryszard Schramm za wybitne osiągnięcia eksploracyjne w Arktyce i górach wysokich.

dodal: cejot (7 stycznia 2008)

Strona gł | O nas | Smocze łodzie | Wędrówka z muzą | Autostop | Forum | Szukaj | Archiwum | Kontakt

Copyright © 2002-2019 Polski Klub Przygody

Wszelkie uwagi dotyczące działania strony prosimy przesyłać do Administratora strony