Pod klubową flagą

Aconcagua 2010

Obrazek

CEL WYPRAWY:

Zdobycie należącego do Korony Ziemi szczytu Aconcagua (6962 m n.p.m.), najwyższego szczytu Ameryki Południowej, a zarazem najwyższego znajdującego się poza Azją. Polskie tradycje alpinistyczne na tej górze sięgają okresu międzywojennego, kiedy to w 1934 r. Narkiewicz, Osiecki, Daszyński i Ostrowski, dokonali ósmego w historii wejścia na szczyt i pierwszego od strony wschodniej. Podobnie jak polscy zdobywcy uczestnicy ekspedycji zamierzają zaatakować wierzchołek od strony doliny Vacas, omijając jednak Lodowiec Polaków wybierając tak zwaną fałszywą drogę Polaków - Falso Polaco. Ze szczytu planują zejść drogą normalną do bazy w Plaza de Mulas. Dzięki temu dokonają trawersu góry. Będzie się to wiązało z wniesieniem całego sprzętu na wysokość 6000 m.

Mimo iż Aconcagua została zdobyta stosunkowo wcześnie, bo już w 1897 roku, jest to góra, której nie można nie doceniać. Znaczna wysokość i zmienne warunki atmosferyczne sprawiają, że jest to groźny przeciwnik, który mimo dotychczasowego doświadczenia uczestników wyprawy i zdobytych umiejętności, rzuca im groźne wyzwanie.

Do Argentyny ruszają 24 stycznia 2010 r. z gdańskiego lotniska. Poprzez Frankfurt polecą do Sao Paulo, a następnie do Buenos Aires. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem w góry ruszą 1 lutego, a po około 13 dniach, jeśli zdrowie i pogoda pozwoli, powinni stanąć na szczycie. Trzymajmy za nich kciuki!

Oficjalna strona wyprawy: http://www.aconcagua2010.pl.


UCZESTNICY WYPRAWY:

Obrazek

Michał Włoch

Z wykształcenia geograf i socjolog, zawodowo bankowiec. Członek-założyciel Polskiego Klubu Przygody. Każdą wolną chwilę stara się wykorzystać na 100%. W zależności od panującej aury biega, jeździ na rowerze, na nartach lub snowboardzie. Urlop, którego często mu brakuje (i musi posiłkować się bezpłatnym) wykorzystuje na wędrówki po najciekawszych miejscach planety. Po kilku trekkingach w Himalajach i przeczytaniu "Into thin air" Jona Krakauera, podjął decyzję, by sprawdzić się na naprawdę wysokiej górze.

Obrazek

Wojciech Zwierzyński

Jest absolwentem Wydziału Ekonomicznego na Uniwersytecie Gdańskim. Pracuje w dziale finansowym jednej z firm w Gdańsku. Trzy największe jego pasje to podróże, góry i fotografia. W ciągu ostatnich kilku lat udało mu się odwiedzić dwukrotnie Nepal i przemierzyć kilka tras trekkingowych w Karakorum. Podróżowanie pozwala mu zagłębić się w atmosferę odwiedzanych miejsc, poznać kulturę i obyczaje ludzi tam mieszkających. Góry to piękne, dramatyczne krajobrazy, obcowanie z dziką i surową naturą, ale także sprawdzenie swoich możliwości, walka z napotkanymi przeciwnościami, a czasem z samym sobą. To wszystko próbuje pokazywać na swoich fotografiach. Prace te prezentował między innymi w ramach Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów Kolosy 2008. Jest członkiem Klubu Wysokogórskiego Trójmiasto.


PARTNERZY WYPRAWY:

Obrazek

Obrazek

PARTNERZY MEDIALNI:

Obrazek

Obrazek

dodal: Witek (19 stycznia 2010)

Strona gł | O nas | Smocze łodzie | Wędrówka z muzą | Autostop | Forum | Szukaj | Archiwum | Kontakt

Copyright © 2002-2019 Polski Klub Przygody

Wszelkie uwagi dotyczące działania strony prosimy przesyłać do Administratora strony