Marcin Gienieczko na ŚCIEŻKACH PRZYGODY

Europejska Szkoła Hotelarstwa, Turystyki i Przedsiębiorczości w Sopocie
Sopot, ul. Zamkowa Góra 25

Lokalizacja: http://maps.(...);iwloc=A

24 kwietnia 2009, godz. 19:00


Polski Klub Przygody we współpracy z Europejską Szkołą Hotelarstwa, Turystyki i Przedsiębiorczości w Sopocie organizują kolejne spotkanie z cyklu "Na ścieżkach przygody". W piątek, 24 kwietnia 2009 r. o godz. 19:00 gościem wieczoru będzie znany podróżnik Marcin Gienieczko, który opowie o North Extreme Expedition 2008-2009.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do budynku uczelni mieszczącego się w Sopocie przy ul. Zamkowa Góra 25 (obok Aqua Parku, SKM Sopot Kamienny Potok).


EXTREME NORTH EXPEDITION
Wyprawa przez Syberię to ukoronowanie wielkiego projektu, który został nazwany "Extreme North Expedition" - trzy wielkie ekspedycje przez Północ. Pierwsza jego część została zrealizowana w czerwcu 2008 r. kiedy to Marcin Gienieczko spłynął niewielkim gumowym kajakiem rzekę Ponoj do Morza Barentsa, a później Morzem Białym opłynął Półwysep Kolski. Kolejnym etapem była przeprawa przez Góry Mackenzie i przejście 350 km przez najbardziej niedostępne obszary północnej Kanady. Ostatnią częścią projektu, zakończoną w kwietniu 2009 r., było piesze pokonanie 1500-kilometrowego odcinka skutej lodem i śniegiem Syberii.

Trasa ekspedycji w zamierzeniach miała wieść rzeką Kołymą. W ekstremalnych temperaturach dochodzących do -60 stopni Celsjusza. Celem samotnej wyprawy była osada Zyrianka położona w dolnym biegu rzeki. Czy Marcinowi Gienieczce udało się tam dotrzeć? Czy wrócił do kraju bez większych odmrożeń? O tym wszystkim dowiemy się podczas piątkowego spotkania.


MARCIN GIENIECZKO
- rocznik 1978, z wykształcenia dziennikarz, z przeznaczenia podróżnik i fotograf. Z zamiłowania żeglarz. Jeden z najbardziej aktywnych obieżyświatów w Polsce, członek Polskiego Klubu Przygody. Niestrudzony organizator samotnych wypraw. Zaczynał od wędrówek po Bieszczadach i Tatrach. Organizował wyprawę rowerową "dookoła Polski". Europę przemierzył wzdłuż i wszerz. Wspinał się w Hiszpanii i Rumunii. Samotnie przeszedł Pireneje od Morza Śródziemnego po Ocean Atlantycki. Konno przejechał północne rejony Mongolii. Koleją transsyberyjską podróżował po Rosji. Kurdystan podziwiał wraz ze stacjonującym tam wojskiem tureckim. Wędrował po Tybecie. W Chinach dla prasy polskiej przygotowywał materiał o klasztorze Shaolin. W trakcie tego pobytu uczył się kung-fu i zgłębiał filozofię Zen. Fotografował amerykańsko-kanadyjską ekspedycję, która wchodziła od strony tybetańskiej północno-wschodnią granią na Mt. Everest. Syberię Przybajkalską przeszedł pieszo ― trzysta kilometrów przez rzeki, tajgę i góry. Tam rozpaczliwie modlił się do Boga. Zagubiony w tajdze walczył o przetrwanie. U boku syberyjskiego trapera i myśliwego opanował survival ― sztukę przetrwania. Przeżył wówczas chwile, które wycisnęły niezniszczalne piętno na jego charakterze. Stał się polskim Jackiem Londonem. Specjalistą od wypraw w tajgę. W Iranie był bezpodstawnie przetrzymywany w więzieniu. U wybrzeży Libii pływał na kutrach rybackich. Niczym Ernest Hemingway polował na ryby tygrysy: marliny i tuńczyki. Bajkał przepłyną wzdłuż zardzewiałym kutrem, pamiętającym czasy stalinowskie. Tam nauczył się pić z kubków wódkę. Poznał smak bogatego życia w Monte Carlo. Pontonem spłynął Wisłą. Wędrował przez zaspy Laponii w towarzystwie reniferów. Jednak jego największą miłością jest Daleka Północ.

Samotnie spłynął pontonem rzekę Yukon, największą rzekę Alaski jako jeden z nielicznych Polaków. Zrobił to w 76 dni ― 3100 kilometrów dzikiej żeglugi. Indianie o wyprawie Marcina mówili: Long Way ― długa droga. Na pięciometrowym canoe przepłynął cały system rzeczny Mackenzie. Cztery tysiące kilometrów takimi rzekami jak Athabasca, Niewolnicza wraz gigantyczną Mackenzie. Wyprawa została nominowana do nagrody National Geographic Traveler w kategorii wyprawa roku oraz wyróżniona w kategorii wyczyn roku w konkursie Kolosy 2005. Ostatnio powrócił z Syberii, gdzie zakończył trzyetapową ekspedycję na daleką Północ.

Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz europejskiej International Federation of Journalist. Specjalizuje się w fotografii outdoorowej. Od ośmiu lat zajmuje się reportażem zagranicznym. Swoje artykuły i zdjęcia drukował w magazynie "Playboy", "Góry", "Sukces", dzienniku "Życie", "Fakt", "Super Express", magazynie "Gazety Olsztyńskiej", "Gazecie Wyborczej", "Newsweeku", "Kobieta i Życie", "Cogito", "Rejs", "CKM". Współpracował również z firmami, dla których wykonywał zdjęcia reklamowe. Autor książki ,,Pokonać siebie", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Zysk i Spółka.

Więcej informacji:
www.gienieczko.pl

dodal: Witek (29 kwietnia 2009)

Strona gł | O nas | Smocze łodzie | Wędrówka z muzą | Autostop | Forum | Szukaj | Archiwum | Kontakt

Copyright © 2002-2019 Polski Klub Przygody

Wszelkie uwagi dotyczące działania strony prosimy przesyłać do Administratora strony