Kocham Fado!

Na spotkaniu 30 marca 2008 r. w klubokawiarni Mozaika - Gdansk Osowa, ul. Koziorożca 29b)został powołany i afiliowany przy Polskim Klubie Przygody pierwszy w Polsce Fan Club Fado - wspaniałej tradycyjnej muzyki portugalskiej! Jeśli i Tobie grają w duszy portugalskie brzmienia - przyłącz się do nas! Jeśli o fado nie wiesz nic - przyjdż tym bardziej!
Jesli chcesz wstąpić w szeregi fanów, działać aktywnie lub tylko otrzymywać informacje o kolejnych przedsięwzięciach - prześlij zgłoszenie przez zakładkę "Kontakt" na stronie głównej.
POSŁUCHAJ KONIECZNIE DŹWIEKóW FADO!

* http://www.youtu(...)GttZdksg
Wspaniałe, wzruszające pozegnanie studentów opuszczajacych mury swej uczelni w mieście Coimbra

* http://www.youtu(...)-6K5k_1M

* http://youtu(...)rtuguesaFado
Co to jest?

Przepełnione liryzmem i ekspresją fado to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów kultury portugalskiej. Nastrojowe melodie opowiadają o tęsknocie i przeznaczeniu, utraconej miłości i rozstaniu. Pełnym namiętności brzmieniem przenoszą widzów w świat lizbońskich tawern i portowych barów.
 
Fado (oznacza los, przeznaczenie,) - gatunek muzyczny powstały w XIX wieku w biednych dzielnicach portowych miast Portugalii, głównie w lizbońskich kwartałach Alfama i Mouraria. Fado to melancholijna pieśń, wykonywana przez jednego wokalistę przy akompaniamencie dwóch gitar. Nazywane jest czasami portugalskim bluesem.
Istnieją dwa podstawowe rodzaje klasycznego fado: fado z Lizbony (śpiewane zarówno przez mężczyzn jak i kobiety) i śpiewane wyłącznie przez mężczyzn fado z Coimbry. Niekiedy wyróżnia się jeszcze fado z Porto, ale większość znawców uważa je za imitację tego z Lizbony.
Pierwsza udokumentowana pieśniarka fado nazywała się Maria Severa. Ale największą pieśniarką fado, jednogłośnie i bezdyskusyjnie uznawaną za królową, międzynarodowy symbol i niedościgły wzorzec artysty tego gatunku była legendarna Amália Rodrigues.
W latach dziewięćdziesiątych XX wieku fado zaczęło przeżywać swój renesans, głównie za sprawą pojawienia się na scenie nowego pokolenia artystów śpiewających zarówno klasyczne jak i uwspółcześnione fado. Najważniejsi z nich to Dulce Pontes, Mariza, Mísia, Cristina Branco, Teresa Salgueiro, Mafalda Arnauth, Camané, Paulo Bragança i Kátia Guerreiro. Niektórzy z nich są znani również za granicami swojego kraju: Mariza odnosi duże sukcesy w Wielkiej Brytanii, Dulce Pontes - w Hiszpanii, Cristina Branco - w Holandii, a Mísia - we Francji.
Fado pozostaje gatunkiem muzycznym uprawianym prawie wyłącznie w swojej ojczyźnie - Portugalii. Wyjątkiem jest Japonia, gdzie jest garstka artystów śpiewających fado po japońsku (chociaż należy zaznaczyć, że zdaniem purystów gatunkowych fado zaśpiewane w innym języku niż portugalski przestaje być fado). Innym wyjątkiem jest holenderska artystka Nynke Laverman, która, zainspirowana twórczością Cristiny Branco, nagrała płytę z utworami fado śpiewanymi w języku fryzyjskim.
Po polsku fado śpiewa Marzena Nieczuja - Urbańska, aktorka Teatru Wybrzeże i Muza naszego fanklubu.


Saudade - czyli...
słodycz smutku

Saudade (od łac. solitáte - samotny) - portugalska wartość narodowa - odczucie melancholii, silnej waloryzacji przeszłości, kontemplacji przemijania i piękna rozkładu, odbierane z subtelną dumą i radością, w sposób pozytywny. Nie objawia się namacalnie, lecz jest stale obecne w charakterze osoby, której dotyczy. Kojarzone z dekadencją, choć sami Portugalczycy podkreślają, że termin ten jest nieprzetłumaczalny na inne języki,[1] a ciągła obecność saudade w społeczeństwie stanowi główny wyróżnik ich tożsamości etnicznej.
Określenie użyte po raz pierwszy przez Duarte I, króla z lat 1433-38. Bernardim Ribeiro, pisarz renesansowy, żyjący w latach 1482-1552, przedstawia istotę tego nieokreślonego, wewnętrznego poszukiwania w opowiadaniu o pewnym szlachcicu, według którego pewnego dnia wyruszył on konno w podróż wzdłuż wybrzeża morskiego. Na samotnej plaży znalazł opuszczoną łódź. Wówczas, wbrew całemu swojemu dotychczasowemu życiu wsiadł do niej, i popłynął ku nieznanemu, otwartemu morzu.[2]
Pojawienie się saudade w kulturze tłumaczy się zwyczajowo historią kraju - utraconą chwałą imperium kolonialnego, pionierską rolą portugalskich żeglarzy w eksploracji świata przez Europejczyków, oraz naturalnymi konsekwencjami XVI-wiecznej potęgi polityczno-gospodarczej Portugalii, nieproporcjonalnej do jej potencjału powierzchniowego i ludzkiego: mitem sebastianizmu o silnym zabarwieniu mesjanistycznym, pokutującym do końca XIX wieku, czy utopią Luzytanii, do której odwołuje się w portugalskim eposie narodowym Luís de Camões. Powszechnie panujące przekonanie, że przeszłość w ostatecznym rozrachunku okaże się lepsza od przyszłości[3] podważać zaczęło dopiero wstąpienie kraju do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej w 1986 roku i wynikający z tego rozwój gospodarczy. Do dziś popularny jest jednak w Brazylii humor bazujący na stereotypie smętnego i wiecznie zadumanego Portugalczyka,[4] a jedno z popularnych hiszpańskich powiedzeń to Menos mal, que nos queda Portugal (Jeszcze nie jest tak źle, bo zawsze jest przecież Portugalia).[5]
Saudade stało się podstawowym środkiem wyrazu powstałej w lizbońskiej dzielnicy Alfama muzyki fado (port. los, przeznaczenie),[6] opartej na poważnym i tęsknym, choć emocjonalnie wylewnym, silnie ekspresyjnym śpiewie wokalistki,[7] ubranej zazwyczaj na czarno. Saudade cechuje twórczość każdego artysty, uznanego w Portugalii za wieszcza - od Amálii Rodrigues, uważanej za niedościgły wzorzec śpiewaczki fado, po modernistyczną twórczość pisarską Fernando Pessoi.
Termin znalazł również zastosowanie w innych kulturach. I tak w Brazylii występuje także pod nazwą banzo, w hiszpańskiej prowincji Galicia, silnie powiązanej kulturowo z północną Portugalią, nazywany jest soidade lub morriña / morrinha, zaś w Finlandii - kaiho.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O PORTUGALII!
Nawiązaliśmy współpracę z
* http://www.portugalia-online.net
Dużo ciekawego o tym pięknym kraju!

Strona gł | O nas | Smocze łodzie | Wędrówka z muzą | Autostop | Forum | Szukaj | Archiwum | Kontakt

Copyright © 2002-2019 Polski Klub Przygody

Wszelkie uwagi dotyczące działania strony prosimy przesyłać do Administratora strony